12 sty 2022

Turysta utknął na Rysach, dwie osoby spadły z Koziego Wierchu. Trudne warunki w Tatrach!

Turysta utknął na Rysach, dwie osoby spadły z Koziego Wierchu. Trudne warunki w Tatrach!
fot. Tatry i my

Ratownicy TOPR udzielili dziś rano pomocy już trójce turystów.

 

Najpierw do wypadku doszło na Kozim Wierchu. Tam dwie osoby zsunęły się po stromych śniegach. Następnie wezwanie nadeszło z Rysów, gdzie turysta utknął w eksponowanym miejscu i nie był w stanie sam zejść. Potrzebna była ewakuacja z udziałem śmigłowca.

Trwa seria wypadków w Tatrach. Wczoraj groźne zdarzenie miało miejsce pod przełęczą Krzyżne – dwie osoby spadły kilkaset metrów na stronę Doliny Pańszczycy (CZYTAJ WIĘCEJ). W ciągu ostatnich dni doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, w których zginęły łącznie 4 osoby. W piątek pod Gerlachem trzech Polaków powiązanych liną odpadło od ściany (CZYTAJ WIĘCEJ). W nocy z poniedziałku na wtorek w Dolinie Jarząbczej znaleziono natomiast ciało 46-letniego turysty, który wyszedł w góry w sobotę (CZYTAJ WIĘCEJ).

„Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu, miejscami mogą wystawać kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.” – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Tagi: Kozi Wierch ratownictwo Rysy TOPR wypadek


Powiązane artykuły