11 sty 2022

Turyści spadli kilkaset metrów z przełęczy Krzyżne

Turyści spadli kilkaset metrów z przełęczy Krzyżne
fot. Michał Adamowski

O dużej dawce szczęścia mogą mówić turyści, którzy przeżyli dzisiejszy wypadek w rejonie Krzyżnego.

 

W godzinach popołudniowych TOPR udzielił pomocy dwóm osobom, które uległy wypadkowi spadając z przełęczy Krzyżne na stronę Doliny Pańszczycy około 250 metrów.

Jak informuje ratownik dyżurny Rafał Mikler, turyści – kobieta i mężczyzna – zostali przetransportowani śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

„W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.” – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W ciągu ostatnich dni doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, w których zginęły łącznie 4 osoby. W piątek pod Gerlachem trzech Polaków powiązanych liną odpadło od ściany (CZYTAJ WIĘCEJ). Dziś w nocy w Dolinie Jarząbczej znaleziono natomiast ciało 46-letniego turysty, który wyszedł w góry w sobotę (CZYTAJ WIĘCEJ).

Tagi: Krzyżne ratownictwo TOPR wypadek


Powiązane artykuły