24 lut 2019

Trwa walka o dostęp do Tatr! Podpisz petycję!

Trwa walka o dostęp do Tatr! Podpisz petycję!

Środowisko górskie rozpoczęło walkę przeciwko nowym regulacjom na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Niedawno powstał nowy projekt rozporządzenia określającego zasady korzystania z obszarów TANAP-u, czyli słowackiego odpowiednika TPN. Spotkał się on z dużą krytyką ze strony znacznej części środowiska górskiego i wspinaczkowego ze względu na twarde obostrzenia, jakie wprowadza.

Według rozporządzenia, Tatry Słowackie miałyby być całkowicie zamknięte dla wspinaczy przez 3 miesiące w roku (od 1 listopada do 14 grudnia i od 16 kwietnia do 31 maja). Co więcej, założenia projektu pozwalałyby na poruszanie się po terenie TANAP jedynie od wschodu do zachodu słońca, co zwłaszcza w miesiącach zimowych jest czystym absurdem.

Igor Koller, prezes słowackiej organizacji alpinistycznej JAMES, zainicjował akcję po hasłem „Aj my sme Tatry” (w wolnym tłumaczeniu: My też jesteśmy częścią Tatr), mającą na celu głośne wyrażenie sprzeciwu przeciwko nowym regulacjom i doprowadzenie do ich zmian. Więcej informacji na temat akcji znaleźć można na stronie ajmysmetatry.sk – tam również znajduje się petycja, do podpisania której zachęcamy.

Tagi: petycja przyroda regulamin Słowacja TANAP Tatry Słowackie turystyka wspinaczka


Powiązane artykuły