08 wrz 2019

Petycja dla ratowników TOPR – pobierz i podpisz!

Petycja dla ratowników TOPR – pobierz i podpisz!

Ruszamy z wielką akcją zbierania podpisów pod petycją na rzecz ratowników TOPR i prosimy Was o pomoc.

 

Autorką petycji jest Beata Sabała-Zielińska, autorka książki pt. „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”. Założenia zawarte w petycji są trzy:

1. Zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników.

2. Zwiększenie liczby etatów w TOPR (obecnie 39 etatów).

3. Objęcie ratowników systemem emerytalnym pozwalającym na wcześniejsze przejście na emeryturę (obecnie 65. lat).

 

Ad.1. Obecna wielkość wynagrodzeń dla ratowników zawodowych (ratownicy ochotnicy pracują za darmo) sprawia, że w wolnym czasie muszą oni chwytać się dodatkowych zajęć. Praktycznie każdy ma „drugą pracę” – niektórzy są ratownikami medycznymi, inni przewodnikami górskimi, jeszcze inni prowadzą szkolenia lub kursy. Zdarza się, że po wymagającej wyprawie ratunkowej zamiast odpocząć pędzą do innych zajęć. We własnym domu są właściwie gośćmi.

Ad.2. Ostatnie wydarzenia i akcje ratunkowe doskonale pokazały, że etatów w TOPR jest za mało. Bez ratowników ochotników sprawne działanie tej organizacji byłoby w zasadzie niemożliwe.

Ad.3. Punkt ten jest w zasadzie powiązany z poprzednim. Już za kilka lat może się okazać, że w górach turystów ratować będą faceci po 60-tce. Ze względu na zbyt małą liczbę etatów, niemożliwe jest zatrudnianie nowych ratowników dopóki starsi nie pójdą na emeryturę. To zamknięte koło, które prędzej czy później doprowadzi do kuriozalnych sytuacji. Niestety, kolejne rządy nie potrafią pojąć, że znoszenie turystów na własnych plecach, wchodzenie na dno jaskiń czy branie udziału w kilkunastogodzinnych wyprawach przez „dziadków” jest totalnym absurdem.

To jest czas, kiedy my, potencjalni ratowani musimy działać. Zbliżają się wybory, czas ucieka. Tylko dzięki wielkiej mobilizacji możemy zebrać wymaganą ilość podpisów pod petycją i złożyć ją na ręce premiera. Prosimy o pomoc w dotarciu z tym apelem do jak największej liczby osób.

Zamieszczamy do pobrania petycję i tabelę z miejscem na podpisy. Prosimy o wydrukowanie, podpisanie i pomoc w zebraniu jak największej liczby podpisów. Podpisy można zbierać wśród znajomych, sąsiadów lub po prostu w licznie odwiedzanych miejscach.

Petycję należy odesłać na adres Beaty Sabały-Zielińskiej, podany w treści:

Beata Sabała-Zielińska,
ul. Gronik 25B
34-511 Kościelisko

UWAGA: Wysyłamy pocztą, nie skanem! (te nie będą się liczyły!)

WAŻNE: Tabela z podpisami musi mieć taki nagłówek jak w dokumencie, nie twórzcie zatem własnych tabelek, korzystajcie tylko z pobranych plików.

Podpisane petycje należy wysyłać najpóźniej do końca września.

 

DO POBRANIA:

Petycja TOPR

petycja – podpisy

fot. Maciej Mikiewicz/Fundacja TOPR

Tagi: apel petycja pomoc ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły