30 kw. 2021

Ostatni szlak turystyczny na Gubałówkę zamknięty. Z Zakopanego tylko płatne wejście

Ostatni szlak turystyczny na Gubałówkę zamknięty. Z Zakopanego tylko płatne wejście
fot. Kgbo/Wikipedia Commons

Czarny szlak turystyczny, pozostający dotąd jedyną opcją bezpłatnego wejścia na Gubałówkę z Zakopanego, został zlikwidowany.

 

Przypomnijmy, od jakiegoś czasu opłatę należy uiścić idąc najpopularniejszą trasą wzdłuż kolejki linowej, gdyż przebiega ona przez prywatne tereny. Alternatywą dla osób, które płacić nie chciały, było skorzystanie ze szlaku turystycznego rozpoczynającego się nieopodal i prowadzącego przez Gładkie w kierunku szczytu. Okazało się jednak, że biegnie on częściowo przez grunt należący do tych samych właścicieli, którzy sprzeciwili się bezpłatnemu korzystaniu ze ścieżki przez turystów.

„Zwrócili się do Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, żeby szlak tędy nie przebiegał. A COTG zwróciło się do nas, abyśmy zajęli w tej sprawie stanowisko. Dzisiaj prawo własności jest święte, więc nie mieliśmy wyjścia i w środę zlikwidowaliśmy szlak.” – przekazał w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim Marek Nodzyński z Oddziału Tatrzańskiego PTTK.

Czarny szlak zamiast przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem, będzie teraz rozpoczynał się przy górnej stacji kolejki na Gubałówce i prowadził stąd w kierunku Witowa.

Tagi: Gubałówka opłaty przepisy szlak turyści turystyka Zakopane


Powiązane artykuły