08 maj 2016

Orla Perć „krok po kroku”. Przydatny film z najtrudniejszego szlaku w Tatrach

Orla Perć „krok po kroku”. Przydatny film z najtrudniejszego szlaku w Tatrach

Zachęcamy do obejrzenia dokładnego materiału filmowego z przejścia Orlej Perci – szczególnie osoby, które wybierają się na ten najtrudniejszy szlak w całych Tatrach.

 

Orla Perć to dziś nazwa znana każdemu miłośnikowi Tatr. Pomysłodawcą utworzenia szlaku był Franciszek Henryk Nowicki, poeta okresu Młodej Polski i taternik. Samo wytrasowanie go odbyło się w latach 1903-1906 dzięki nakładom Towarzystwa Tatrzańskiego, księdza Walentego Gadowskiego oraz kilku górali. Na cześć powstania szlaku ks. Gadowski umieścił w ścianie Zawratowej Turni figurę Matki Boskiej o wysokości 122 cm, która zachowała się po dzień dzisiejszy.
Początkowo Orla Perć obejmowała szlak od Zawratu, poprzez Kozi Wierch, Granaty, Krzyżne, Wołoszyn aż Polany pod Wołoszynem. Odcinek Krzyżne-Polana pod Wołoszynem został jednak zamknięty w 1932 roku.
Pokonanie całej znakowanej na czerwono trasy (bez czasu dojścia na grań) zajmuje ok. 8 godzin. Choć przejście jej całej w jeden dzień jest możliwe dla najbardziej sprawnych turystów, lepiej podzielić ją na dwie części: Zawrat-Granaty oraz Granaty-Krzyżne. Należy pamiętać, że na odcinku od Zawratu na szczyt Koziego Wierchu szlak jest jednokierunkowy.
Na Orlej Perci wyznaczono miejsca, z których zejść można do położonych poniżej dolin (szczególnie przydatne w przypadku załamania pogody). Są to:
– Kozia Przełęcz (żółty szlak do Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów Polskich)
– Kozi Wierch (czarny szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich)
– punkt ponad Żlebem Kulczyńskiego (czarny szlak do Doliny Gąsienicowej)
– punkt pod wierzchołkiem Zadniego Granatu (zielony szlak do Doliny Gąsienicowej)
– Skrajny Granat (żółty szlak do Doliny Gąsienicowej)
Ruszyła zrzutka na wykonanie na Tatromaniaku obszernej bazy szlaków z opisami i ich dokładną dokumentacją fotograficzną. Pomóż zrealizować ten projekt, który powinien służyć przez długi czas nam wszystkim. Szczegóły -> TUTAJ.
Tymczasem zachęcamy do obejrzenia nagrania autorstwa Adama Zięby, pokazującego przejście Orlej Perci niemal „krok po kroku”:

Odcinek od Granatów do przełęczy Krzyżne dokładnie przedstawiony jest także tutaj:

Tagi: edukacja film Granaty Kozi Wierch Kozia Przełęcz Krzyżne Orla Perć szlak Tatry turystyka Zawrat


Powiązane artykuły