24 lis 2023

Jak jeździć autem w górach jesienią i zimą? Technika jazdy pod górę i z górki

Jak jeździć autem w górach jesienią i zimą? Technika jazdy pod górę i z górki

Jeśli na co dzień nie masz doświadczenia w jeździe górskimi drogami, musisz przeczytać ten artykuł. Jesień i zima w górach – chociaż są piękne – stanowią bardzo duże wyzwanie dla kierowców. Największym jest wjeżdżanie pod górę oraz zjeżdżanie z niej.

 

Artykuł sponsorowany

 

Zmienne warunki pogodowe, ograniczona widoczność i trudne górskie trasy wymagają odpowiedniego przygotowania i znajomości technik jazdy. Prowadzenie samochodu w górach, zwłaszcza kiedy drogi są pokryte śniegiem, stanowi test nabytych umiejętności. Wyzwania nie ograniczają się przy tym jedynie do zakładania łańcuchów na koła. Istnieją jednak sprawdzone techniki, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do celu w tych wymagających warunkach.

 

Jedziesz w góry? Odpowiednio przygotuj swój samochód!

Przed wyruszeniem w górską trasę należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu. Najważniejsze jest ogumienie – zimowe opony są obowiązkowe w górskim terenie. Całoroczne nie zdają egzaminu, więc jeśli właśnie takich używasz na co dzień, czym prędzej zamień je na odpowiedni rodzaj. Inaczej na pewno pokona cię pierwsze bardziej wymagające wzniesienie.

Warto również skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych, szczególnie zimowego płynu do spryskiwaczy, oraz stan akumulatora, który może być osłabiony w niskich temperaturach. Sprawdź też ważność polisy OC – to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, bez którego nie można wyruszyć z domu. Jeśli kończy się ważność, na stronie HDI szybko obliczysz wysokość nowej stawki! Wystarczy skorzystać z tego kalkulatora https://hdi.pl/kalkulator/oc-ac/dane-pojazdu.

 

Co jest ważne przed wyjazdem?

Stan ogumienia oraz aktualne ubezpieczenie to podstawowe kwestie, które trzeba sprawdzić przed wyjazdem. A kolejnym ważnym aspektem jest oświetlenie samochodu. Upewnij się, że wszystkie światła działają poprawnie i są czyste. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności, jak mgła czy śnieżyca. Nie zapomnij również o sprawdzeniu hamulców i zawieszenia, które są kluczowe na krętych górskich drogach.

 

Technika jazdy pod górę jesienią i zimą

Nawet jeśli opony w twoim aucie są w idealnym stanie, a ty masz ze sobą łańcuchy zapewniające dodatkową przyczepność, warto poznać technikę jazdy, dzięki której uda ci się wjechać nawet na strome wzniesienie. Oto najważniejsze zasady:

  • podczas jazdy pod górę należy utrzymywać stałą, ale umiarkowaną prędkość;
  • używaj niższych biegów, aby zapewnić sobie lepszą kontrolę nad pojazdem i uniknąć przeciążenia silnika;
  • warto wcześniej ustawić odpowiedni bieg, by nie robić tego później, wjeżdżając pod górę;
  • przed wjazdem na wzniesienie trzeba w miarę możliwości się rozpędzić;
  • jeżeli nie można się rozpędzić, pomocne będzie rozbujanie auta naprzemiennym ruszaniem na biegu wstecznym oraz pierwszym;
  • podczas pokonywania wzniesienia należy unikać zatrzymywania się.

 

Ważne jest, aby dopasować prędkość do nachylenia wzniesienia oraz aktualnych warunków drogowych. W przypadku bardzo stromych podjazdów użycie najniższego możliwego biegu pomoże w utrzymaniu stabilnej prędkości i zapobiegnie ryzyku zatrzymania się na wzniesieniu. Pamiętaj również o regularnym kontrolowaniu lusterka wstecznego, aby być świadomym ruchu za pojazdem i w razie potrzeby umożliwić bezpieczne wyprzedzenie.

Jak zjeżdżać z góry zimą? Przydatne techniki

Istotna jest także umiejętność zjeżdżania z ośnieżonego wzniesienia. Jeszcze przed wjazdem na szczyt trzeba zredukować bieg. Kluczowe jest także unikanie ciągłego hamowania – w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie hamowanie silnikiem. Nie należy zjeżdżać z drążkiem zmiany biegów ustawionym w pozycji neutralnej (na luzie) lub z całkowicie wyłączonym silnikiem.

Trzymaj bezpieczną odległość od pojazdów przed tobą. Zjazdy mogą być nieprzewidywalne, a dodatkowa przestrzeń zapewni ci więcej czasu na reakcję w razie niespodziewanej przeszkody lub poślizgu na lodzie. Bezpieczna odległość daje również na lepszą widoczność drogi przed tobą. To szczególnie ważne na krętych górskich drogach, gdzie warunki mogą się szybko zmieniać.

Pamiętaj, że jeśli droga, którą jedziesz, jest wąska, a z przeciwka nadjeżdża samochód, musisz ustąpić mu pierwszeństwa. Jeżeli auto wjeżdżające na wzniesienie zatrzyma się, by cię przepuścić, jego kierowcy może być trudno ruszyć ponownie.

 

O czym pamiętać, jeżdżąc górskimi drogami jesienią i zimą?

Warunki pogodowe w górach mogą szybko się zmieniać. W przypadku mgły, śniegu lub deszczu zwiększ odległość od innych pojazdów i jednocześnie zredukuj prędkość. Pamiętaj też, by w razie potrzeby używać świateł przeciwmgielnych. Zawsze dostosowuj prędkość do widoczności – w trudnych warunkach lepiej jechać wolniej, ale bezpieczniej. Dodatkowo, w przypadku intensywnych opadów śniegu, warto mieć przy sobie łańcuchy śniegowe i wiedzieć, jak je zamontować. Pamiętaj również o regularnym usuwaniu śniegu i lodu z okien, lusterek i świateł.

Na oblodzonych drogach unikaj gwałtownych manewrów. Gdy poczujesz, że samochód zaczyna się ślizgać, nie hamuj gwałtownie. Zamiast tego, delikatnie zwolnij i skoryguj kierunek jazdy, aby odzyskać kontrolę nad pojazdem. Ważne jest, aby zachować spokój i nie wpadać w panikę.

 

Jak jeździć samochodem w górach jesienią i zimą? Podsumowanie

Jazda w górach jesienią i zimą wymaga odpowiednich umiejętności i przygotowania. Pamiętając o powyższych poradach i technikach, można zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży w tych malowniczych, ale wymagających terenach. Bezpieczna jazda powinna być przede wszystkim przemyślana i dostosowana do panujących warunków.

Tagi: bezpieczeństwo edukacja samochód transport zima


Powiązane artykuły