24 lip 2019

Nirmal Purja stanął na szczycie K2! To już 10. ośmiotysięcznik w 3 miesiące

Nirmal Purja stanął na szczycie K2! To już 10. ośmiotysięcznik w 3 miesiące

Niesamowity Nepalczyk nie przestaje zadziwiać. Dziś rano wraz z czterema Szerpami zdobył K2!

 

Ze względu na trudne warunki na K2 w tym sezonie, kilka dni temu wycofały się wszystkie działające w górze zespoły. Nie zraziło to jednak Nirmala „Nimsa” Purji i jego ekipy, którzy zdecydowali się podjąć próbę wejścia na drugi co do wysokości szczyt świata (8611 m n.p.m.).

Przypomnijmy, były żołnierz brytyjskich sił specjalnych realizuje absolutnie niezwykły projekt “Project Possible 14/7”. Jego założeniem jest zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy. Rozpoczął 24 kwietnia wejściem na Annapurnę, potem były Dhaulagiri i Kanczendzonga, wreszcie kosmiczny wyczyn zdobycia 3 ośmiotysięczników w ciągu 48 godzin: Mount Everestu, Lhotse i Makalu (CZYTAJ WIĘCEJ).

Kilka dni później Nirmal ogłosił, że dalszy przebieg projektu stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na kwestie finansowe. Nie poddał się jednak i zdecydował na kontynuowanie całego przedsięwzięcia. Zdobył Nanga Parbat, a następnie przeniósł z całym zespołem w Karakorum. W szybkim tempie udało się wejść na Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Przyszedł czas na bodaj największe wyzwanie – K2.

Trudne warunki, zwłaszcza w najwyższych partiach góry sprawiły, że nie została ona jeszcze zdobyta w tym sezonie. Aż do dziś. Jeśli coś wydaje się niemożliwe, powiedzcie to Nimsowi i jego ludziom. Nepalczyk wraz z czterema szerpami stanął dziś na wierzchołku, czyniąc tym samym olbrzymi krok w realizacji swojego projektu. Ma już na koncie 10 ośmiotysięczników zdobytych w 3 miesiące. Niemożliwe staje się coraz bardziej prawdopodobne.

fot. Nirmal Purja MBE: „Projekt Possible – 14/7”

Tagi: K2 Karakorum Nirmal Purja Project Possible wspinaczka


Powiązane artykuły