08 lut 2021

K2: Dwóch ochotników pójdzie w kierunku szczytu, by odnaleźć zaginionych

Imtiaz i Akbar, kuzyn i bratanek Aliego Sadpary, ruszą w górę K2. Chcą dojść tak wysoko, jak będzie to możliwe i spróbować zlokalizować zaginionych himalaistów.

 

Taką informację przekazał Elia Saikaly, członek tegorocznej wyprawy organizowanej przez Seven Summit Treks. Pakistańscy wspinacze Imtiaz i Akbar przybyli pod K2 nieco ponad 24 godziny temu, by pomóc zejść do bazy Sajidowi Sadparze. Przypomnijmy, w piątek wycofał się on z ataku szczytowego i wrócił do Obozu 3. Dalej w górę poszli John Snorri, Juan Pablo Mohr oraz ojciec Sajida – Ali Sadpara. Od momentu, w którym himalaiści się rozdzielili, nie ma kontaktu ze wszystkimi trzema.

Sam Sajid nie ma złudzeń, że jego ojciec i partnerzy mogli przeżyć. „Spędzili dwa dni powyżej ośmiu tysięcy metrów, przy tej wysokości zimą nie mam nadziei, że żyją.” – mówił wczoraj (CZYTAJ WIĘCEJ).

Ali Sadpara cieszy się w Pakistanie dużym szacunkiem. Dlatego Imtiaz i Akbar z własnej woli chcą spróbować odnaleźć jego i jego partnerów. „Zawsze, kiedy Ali wychodzi w góry, ma przy sercu pakistańską flagę. On ma Pakistan w żyłach i krwi. Jest naszym bohaterem” – mówią. Wspinacze chcą dotrzeć tak wysoko, jak będzie to możliwe.

Aktualizacja: Niestety warunki pogodowe zahamowały próbę wyjścia w górę, akcja wstrzymana.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum poszukiwania


Powiązane artykuły