18 lut 2021

K2: Sadpara, Snorri i Mohr oficjalnie uznani za zmarłych

K2: Sadpara, Snorri i Mohr oficjalnie uznani za zmarłych

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej oficjalnie uznano śmierć trzech wspinaczy, którzy 5 lutego próbowali zdobyć szczyt K2.

 

Przypomnijmy: Ali Sadpara, John Snorri i Juan Pablo Mohr przeprowadzali atak szczytowy na K2. Ostatni raz widziani byli w rejonie tzw. Bottlenecka na wysokości ok. 8200 m n.p.m. 5 lutego około godziny 11-12 przez Sajida Sadparę – syna Aliego – który odłączył się od zespołu i wrócił do Obozu 3. „Spędzili dwa dni powyżej ośmiu tysięcy metrów, przy tej wysokości zimą nie mam nadziei, że żyją. Szanse są bardzo niewiele.” – powiedział Sajid po powrocie do Skardu.

W kolejnych dniach trwały próby zlokalizowania himalaistów z pokładu śmigłowców. Niestety, mimo przeprowadzonych kilku lotów nie udało się natrafić na żaden ślad. Od tej pory nie ma żadnego przełomu w sprawie.

Dziś na specjalnej konferencji prasowej Raja Nasir Ali Khan Maqpoon, minister turystyki pakistańskiego Gilgit-Baltistanu, przekazał informację, że Sadpara, Snorri i Mohr zostali oficjalnie uznani za zmarłych.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum


Powiązane artykuły