27 lip 2018

Nie dokarmiajcie dzikich zwierząt w Tatrach!

Nie dokarmiajcie dzikich zwierząt w Tatrach!

Kilka słów o tym, dlaczego dokarmiając dzikie zwierzęta robimy im olbrzymią krzywdę.

 

Tego lata bliskie spotkania z mieszkańcami Tatr są nader częste. A to niedźwiedź w Kuźnicach, drugi w Kościeliskiej, że nie wspomnę o jeleniu nad Morskim Okiem. To co dla jednych jest atrakcją, dla mnie jest ostrzeżeniem. Dzikie zwierzęta tracą instynkt, zbliżają się coraz bliżej ludzi. Powód? Dokarmianie.

 

Właściwie, dlaczego nie wolno tego robić?

Dokarmiając zwierzęta, zazwyczaj błędnie zakładamy, że jedzą one to, co ludzie. Tymczasem dieta zwierząt, ukształtowana w toku ewolucji, zmienia się w zależności od etapu życia i pory roku. Skutkiem niewłaściwego dokarmiania jest pogorszenie stanu zdrowia. Co więcej, gdy zwierzęta przebywają w miejscach dokarmiania, stają się bardziej podatne na ataki drapieżników. Robią się też słabsze i źle znoszą trudne warunki klimatyczne, a regularnie dokarmiane, przestają się bać ludzi.

I co chyba najważniejsze!

Dokarmiane zwierzęta tracą umiejętność poszukiwania naturalnego pokarmu, nie potrafią szukać bezpiecznych miejsc, gdzie nie grozi im atak drapieżników, stają się też łatwym celem kłusowników. Mogą też paść ofiarą ludzkiej bezmyślności. W 2007 r. młody niedźwiedź, przywabiony jedzeniem, został utopiony i ukamienowany przez turystów. Z kolei w 2014 r. kłusownicy zabili oswojonego byka, który zbliżał się do ludzi w rejonie Rusinowej Polany i Wiktorówek. Najczęściej omawiany jest jednak przykład niedźwiedzicy Magdy – dokarmiana przez pracownika schroniska i przyzwyczajona do obecności ludzi, wraz z dwójką młodych została przewieziona do wrocławskiego zoo, gdzie po krótkim czasie padła.

Będąc w górach na terenie parku narodowego zachowujmy się zgodnie z obowiązującymi przepisami – także dotyczącymi zakazu dokarmiania zwierząt. Informacje można zaczerpnąć na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego www.tpn.pl, w punkcie informacji turystycznej TPN i na bramkach wejściowych.

Nie wprowadzajmy niepotrzebnych zwyczajów. Jesteśmy gościem w krainie gór i dostosujmy się do ich mieszkańców.

 

Tekst: Łukasz Majerczyk, Ratunek

fot. Wojtek Koziolek

Tagi: edukacja przyroda Tatry TPN zwierzęta


Powiązane artykuły