24 sty 2020

Jutro protest na Zakopiance! Należy spodziewać się dużych utrudnień

Jutro protest na Zakopiance! Należy spodziewać się dużych utrudnień

W sobotę od samego rana mieszkańcy Krzyszkowic protestować będą na Zakopiance. Wszystkim wybierającym się w stronę Zakopanego zalecamy kierowanie się objazdami.

 

Protest ma związek z brakiem działań dotyczących przebudowy skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową biegnącą od Krzyszkowic. Mieszkańcy wsi mają olbrzymie problemy z włączeniem się do ruchu, szczególnie skrętem w lewo w kierunku Myślenic, łączącym się z koniecznością przecięcia jezdni Zakopianki. Na mocy uchwały z listopada 2019 roku w Myślenicach powstać ma węzeł bezkolizyjny (likwidacja świateł), co jeszcze bardziej skróci jakiekolwiek przestoje w ruchu samochodowym w Krzyszkowicach.

Mieszkańcy chcą również poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych. „Krzyszkowice to jedna z niewielu miejscowości, gdzie aby pokonać pieszo zakopiankę przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu dla pieszych duże zagrożenie. Niejednokrotnie przedostanie się na drugą stronę drogi wygląda jak slalom między tyczkami” – piszą. Mimo obietnic ze strony władz, nie mogą doczekać się konkretnych działań w tym miejscu.

25 stycznia od godziny 8 rano mieszkańcy planują „spotykać się” na przejściu dla pieszych na Zakopiance. „Chcemy tym sposobem, zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Wyjdźmy wszyscy na pasy – chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – tłumaczą swoją decyzję.

Protest zbiegnie się czasowo z powrotami i wyjazdami na ferie zimowe oraz Pucharem Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Zalecamy omijanie tego odcinka Zakopianki. Jadąc od Krakowa można przed Głogoczowem skręcić w prawo, w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej (droga krajowa 52), następnie w lewo w kierunku Sułkowic, a potem w lewo na Jawornik. Jadąc od Zakopanego zjeżdżamy z Zakopianki w Jaworniku, za Myślenicami. Link do proponowanej trasy objazdu TUTAJ.

fot. Marta Koch

Tagi: Krzyszkowice protest transport Zakopane zakopianka


Powiązane artykuły