07 lis 2019

„NIE dla Sylwestra pod Wielką Krokwią” – pismo do burmistrza Zakopanego

„NIE dla Sylwestra pod Wielką Krokwią” – pismo do burmistrza Zakopanego

Organizatorzy społecznej akcji „NIE dla Sylwestra pod Wielką Krokwią” wystosowali oficjalne pismo do burmistrza Zakopanego Leszka Doruli.

 

Na Facebooku utworzono wydarzenie o nazwie „NIE dla Sylwestra pod Wielką Krokwią„. W sobotę 16 listopada o godzinie 14:00 pod oczkiem wodnym na Krupówkach planowana jest manifestacja, mająca na celu wyrażenie sprzeciwu wobec przeniesienia tegorocznej imprezy sylwestrowej pod Wielką Krokiew.

Organizatorzy skierowali do burmistrza oficjalne pismo, którego treść za ich zgodą publikujemy:

„My niżej podpisani – organizatorzy reprezentujący wydarzenie ,,NIE dla Sylwestra pod Wielką Krokwią!” – wnosimy o zmianę decyzji o lokalizacji imprezy sylwestrowej oraz ujawnienia rozliczeń za sprzątanie i naprawę dewastacji po ubiegłorocznych sylwestrach.

Dlaczego decyzja o organizacji koncertu na Wielkiej Krokwi została podjęta bez konsultacji z TPN i wbrew opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo? Czy tak powinien wyglądać proces podejmowania decyzji w demokratycznym kraju?

Trybuny i okolice Wielkiej Krokwi mogą pomieścić około 40 tysięcy osób. Frekwencja na zeszłorocznym koncercie wynosiła 80 tysięcy (dane Policji) – 90 tysięcy osób (dane TVP). Wokół skoczni są prywatne działki, na których zimą działają wyciągi narciarskie i inne atrakcje dla turystów.

Gdzie pomieści się 40-50 tysięcy osób, które nie zmieszczą się na terenie skoczni? W jaki sposób zostanie zabezpieczony obszar leśny TPN w rejonie Wielkiej Krokwi przed nielegalnym wchodzeniem ludzi, śmieceniem i odpalaniem petard?

TPN to jeden z najcenniejszych obszarów chronionych w Polsce. Dom dla wielu rzadkich gatunków. To także główna atrakcja turystyczna regionu, która ściąga 4 miliony turystów rocznie i generuje większość dochodów z turystyki w Zakopanem. Dlaczego Zakopane nie docenia tego faktu i nie poczuwa się do ochrony tego miejsca?

Dzikie zwierzęta na hałas reagują panicznym strachem i ucieczką. Z pewnością, któreś z nich wtedy ucierpi. W całych Tatrach żyje około 60 niedźwiedzi brunatnych. Kilkanaście z nich zimę spędza po polskiej stronie Tatr. Sen zimowy może zostać przerwany przez silny hałas, co na pewno doprowadzi do wyczerpania, a w jego następstwie śmierci. W zeszłym roku zmarł niedźwiadek wybudzony dzień przed Sylwestrem.

Czy organizowanie koncertu, który generuje tak wielki hałas i oświetlenie przy samej granicy parku narodowego to na pewno dobry pomysł? Niedźwiedzie nie mają wyboru – Tatry to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie występują. My ludzie mamy wybór – imprezę można zrobić w innym miejscu, gdzie wpływ na przyrodę będzie dużo mniejszy.

Dlatego proponujemy przenieść Sylwester z TVP 2 na bardziej dogodne miejsce na przykład Równie Krupowe (mimo iż z tamtego miejsca słychać doskonale wszystko w górach, to będzie to mniejsze zagrożenie dla zwierząt) , jednak narazi to mieszkańców osiedli przy ul.Słonecznej, ul.Zborowskiego oraz Alei 3-go Maja na ponowne przeżywanie ekscesów ,które miały tam miejsce w trakcie poprzednich Sylwestrów. Mowa tu o zaśmieceniu, nadużywaniu alkoholu w miejscach publicznych, agresji słownej i fizycznej oraz fekalizacji klatek schodowych.

Drugi postulat wynika z ogromnej ilości śmieci, wielu dewastacji w tym zniszczenia i rozdeptania Dolnej oraz Górnej Równi Krupowej. Po nocach sylwestrowych 2017/2018, a także 2018/2019.

Jako mieszkańcy miasta chcemy poznać dokładne sumy pieniędzy wydane przez Urząd Miasta na sprzątanie i naprawę szkód materialnych po nocach sylwestrowych w latach 2015-2019 oraz kosztów rekultywacji i pielęgnacji Równi Krupowych w latach 2015-2019 , ponieważ obawiamy się , że znacznie wzrosły w ostatnich latach. Interesują nas dowody rozliczenia, kosztorysy itp. a nie zapewnienia i niczym niepoparte słowa. Odpowiedni wniosek zostanie złożony do Urzędu Miasta w najbliższym czasie.

Zachęcamy również do wsparcia inicjatywy zakazu używania i sprzedaży fajerwerków w Zakopanem. Można je zastąpić cichymi futurystycznymi pokazami laserowymi.

Warto wspomnieć, że lokalna prasa (Tygodnik Podhalański) zbiera podpisy ws. odwołania imprezy Sylwestrowej, udało się zebrać już ponad 22 0000 podpisów. Nasze stanowisko popiera znaczna ilość mieszkańców oraz turystów, w wydarzeniu na Facebooku 1225 osób zadeklarowało udział a 2868 wykazało zainteresowanie (dane z 05.11.2019), z każdym dniem przyłącza się coraz więcej osób.

Zakopane jest miastem znanym w całej Polsce, wszyscy wiedzą gdzie leży i słyszeli o Tatrach. Nie chcemy, aby nasze miasto stało się przereklamowane. Największym skarbem Podhala są góry, fauna, flora, a także piękny folklor oraz dziedzictwo kulturowe. Zakopane gościło wielu znakomitych artystów. Uważamy, że to wszystko powinno zostać poddane większej i staranniejszej pielęgnacji. Z tego powodu proponujemy przeznaczenie większych funduszy na ekologiczne rozwiązania w mieście oraz rozwój kultury.”

Podpisali: Jan Kowalski, Jakub Bobak, Witold Kozłowski, Kalina Kalińska, Agnieszka Sawera

Cały czas podpisywać można także petycję przygotowaną przez Tygodnik Podhalański -> LINK

fot. Tomek Marciniak

Tagi: apel protest przyroda sylwester TPN Wielka Krokiew Zakopane


Powiązane artykuły