27 sty 2015

Wielka galeria handlowa na Krupówkach? Taki plan ma Rafał Sonik

Wielka galeria handlowa na Krupówkach? Taki plan ma Rafał Sonik

Biznesmen i sportowiec (niedawny zwycięzca Rajdu Dakar) Rafał Sonik chce wybudować wielką galerię handlową w centrum Zakopanego. Na taki pomysł stanowczo nie godzi się Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

 

Według koncepcji Sonika, olbrzymi kompleks miałby stanąć na obszarze pomiędzy Krupówkami, ul. Gen. Galicy i miejskim stadionem przy ul. Orkana – informuje Tygodnik Podhalański. Taki obiekt wielkością dorównywałby Galerii Krakowskiej. W skład kompleksu poza punktami handlowymi miałyby wchodzić hotele i przykryte dachem kino „Sokół”.

Pomysł spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem podhalańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. „Myślę o tym , aby w najbliższym czasie zorganizować debatę publiczną o projekcie wielkiej galerii handlowej w centrum Zakopanego. (…) Trzeba dać temu stanowczy odpór! Rozmawiałam z P. Rafałem Sonikiem na zorganizowanej przez Niego Wigilli w Teatrze Witkacego, że na coś takiego w Zakopanem stanowczo się nie godzimy!” – napisała na Facebooku Agata Nowakowska-Wolak, prezes Towarzystwa. 

„Nie ten kierunek zmian jest nam potrzebny! Powiedział, że jest to projekt wyjściowy, jako temat do dyskusji. Poprosiłam, abyśmy taką dyskusję wraz z nim i projektantami zorganizowali w formie debaty. Wtedy znałam starą wersję projektu, teraz widzę jakąś nową. Ale wciąż ta sama gigantomania! Pani Rafale: z całym szacunkiem i gratulacjami za ostatnie sukcesy w Rajdzie Dakar, ale prosimy o inny kierunek myślenia. Ta wizja to nie ratunek dla Zakopanengo, lecz gwóźdź do trumny!” – dodaje. 

Pojawiają się również głosy, że powstanie tak dużej galerii mogłoby zmonopolizować handel na Krupówkach, mocno szkodząc „mniejszym” sprzedawcom.

Tak z lotu ptaka prezentuje się obszar, który miałby zająć kompleks – film autorstwa Jurka Jureckiego:

 
Na razie nie wiadomo czy dojdzie do publicznej debaty na temat projektu ani jak potoczą się jego dalsze losy. Co sądzicie o pomyśle Rafała Sonika? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach oraz na Facebooku.
fot. YouTube.com

Tagi: galeria Krupówki projekt Rafał Sonik Zakopane


Powiązane artykuły