21 sty 2022

Warsztat lawinowy: Jak czytać komunikat TOPR? (FILM)

Warsztat lawinowy: Jak czytać komunikat TOPR? (FILM)
fot. Joanna Petera-Zganiacz

W Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, określany jako znaczny! Przed weekendem zachęcamy do obejrzenia świetnego materiału edukacyjnego poświęconego właśnie lawinom i poprawnemu odczytywaniu komunikatów wydawanych przez TOPR.

 

Film powstał we współpracy z 5+ Szkołą Górską, od lat prowadzącą profesjonalne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w górach.

W materiale znajdziecie podstawowe zagadnienia dotyczące 5-stopniowej skali zagrożenia i co każdy ze stopni oznacza, uwzględniając także specyfikę Tatr:

– prawdopodobieństwo wywołania lawiny,

– układ najbardziej niebezpiecznych obszarów,

– rozmiar lawin, ilość i ich charakter – ocena skali zagrożenia.

Ratownik TOPR Andrzej Marasek wytłumaczy także, czym jest stopień zagrożenia lawinowego oraz od czego jest niezależny, a także precyzuje, co kryje się pod używanymi w komunikatach nazwami, m.in. róży wiatrów i niekorzystnych wystaw czy nachylenia stoku. Uwypukla także, o czym wielu turystów zapomina, że tzw. stok ekstremalny lawinowo wcale nie musi być bardzo stromy!

W materiale zobaczycie także prawdziwe zdjęcia i filmy z wypadków lawinowych w Tatrach i na świecie, oraz ogólną analizę zdarzeń, które miały miejsce m.in. pod Rysami, w żlebie pod Palcem, w Dolinie Suchej Kasprowej czy pod Pośrednią Turnią.

Tagi: edukacja film lawiny Pięć Stawów TOPR zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły