23 sty 2015

Walka o czyste powietrze w Zakopanem. Sytuacja jest dramatyczna!

Walka o czyste powietrze w Zakopanem. Sytuacja jest dramatyczna!

Podhalański Alarm Smogowy to nazwa kampanii mającej na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia powietrza w Zakopanem. Do akcji przyłączył się m.in. himalaista Andrzej Bargiel.

 

Od dawna wiadomo o problemie smogu nad Krakowem. Niestety, coraz gorzej sytuacja wygląda także w Zakopanem. Koncentracji zanieczyszczeń sprzyja położenie miasta w kotlinie, palenie węglem, drewnem i śmieciami oraz spaliny produkowane przez samochody. Najwięcej zanieczyszczeń powstaje w wyniku palenia w piecach – czytamy na stronie www.podhalanskialarmsmogowy.pl

Wyniki badań nad stanem powietrza są szokujące. Norma stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu stale przekroczona jest dziesięciokrotnie, a dzienna norma zanieczyszczenia pyłem PM10 pięciokrotnie. Pod względem szkodliwości dla zdrowia oddychanie zakopiańskim powietrzem równoznaczne jest z wypaleniem rocznie 3450 papierosów!

Twórcy kampanii Podhalański Alarm Smogowy chcą zwiększenia świadomości społecznej w zakresie dbania o jakość powietrza. Rozwiązaniem może być m.in. wymiana pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła czy instalacja odnawialnych źródeł energii. Nie wiadomo jednak, czy lokalne samorządy podejmą się sfinansowania tego typu działań. Być może warto także zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z innych środków transportu niż własny samochód, np. transportu publicznego lub roweru. I do tego trzeba jednak stworzyć odpowiednie warunki.

Problem jest poważny, każdego roku z powodu złej jakości powietrza umiera bowiem 45 000 Polaków. Dla porównania, liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych wynosi 3 300.

Do projektu przyłączają się znane osoby związane z Zakopanem. Jedną z nich jest Andrzej Bargiel – himalaista, biegacz i narciarz wysokogórski, mający na swoim koncie m.in. zjazd na nartach z dwóch ośmiotysięczników: Shisha Pangmy (2013) i Manaslu (2014). „Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie” – mówi w najnowszym spocie zachęcającym do walki ze smogiem:

Więcej o akcji:

www.podhalanskialarmsmogowy.pl

fot. Podhalański Alarm Smogowy/Facebook

Tagi: Andrzej Bargiel Podhalański Alarm Smogowy powietrze smog środowisko Zakopane zanieczyszczenie


Powiązane artykuły