24 sie 2022

Andrzej Bargiel rusza na Mount Everest! Chce zjechać z niego na nartach

Andrzej Bargiel rusza na Mount Everest! Chce zjechać z niego na nartach

Na dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Bargiel ogłosił plan swojej najbliższej wyprawy w najwyższe góry.

 

Celem wyjazdu będzie wejście na Mount Everest, a następnie zjazd ze szczytu na nartach – podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich wypraw realizowanych w ramach projektu Hic Sunt Leones. Podczas wspinaczki Bargiel nie chce używać dodatkowego tlenu z butli. Jeśli się uda, będzie dopiero drugim po Marcinie Miotku Polakiem, który wejdzie na Everest bez dodatkowego tlenu.

„Chcę sprawdzić, czy moje ciało jest w stanie poruszać się na tej wysokości bez wspomagania dodatkowym tlenem” – mówi sam zainteresowany.

W skład wyprawy oprócz samego Andrzeja wejdą: jego brat Bartek Bargiel, himalaista Janusz Gołąb, fotograf Bartłomiej Pawlikowski i hiszpański operator kamery Carlos Llerandi.

Ekipa wylatuje już jutro. Uczestnicy przyznają, że wrzesień jest najlepszym miesiącem do tego typu działalności. Założenia są takie, aby w okolicach 20-30 września być gotowym do ataku szczytowego.

Podobną próbę wejścia z nartami na Everest Andrzej Bargiel podjął 3 lata temu, wówczas warunki w górze nie pozwoliły jednak na jej bezpieczną realizację. Dochodziło wręcz do takich anomalii, że na zboczach najwyższego szczytu świata…padał deszcz. „Ocieplenie klimatu nie sprzyja uprawianiu narciarstwa, więc ten cel za 10 lat mógłby być niemożliwy do zrealizowania” – przyznaje polski himalaista.

Jedynym człowiekiem, który do tej pory zjechał na nartach z Mount Everestu jest Słoweniec Davo Karničar. Podczas swojej działalności w górze używał jednak dodatkowego tlenu z butli. Bargiel chce być pierwszym, który zrealizuje ten wyczyn w stylu czysto sportowym.

Tagi: Andrzej Bargiel himalaizm Himalaje Mount Everest narty skialpinizm


Powiązane artykuły