07 lis 2014

W Tatrach znów wieje halny

W Tatrach znów wieje halny

W partiach szczytowych prędkość wiatru momentami przekracza już 100 km/h, w trakcie dnia może rosnąć.

 

Podhale i Tatry nie zdołały jeszcze dobrze odetchnąć po silnym halnym z początku tygodnia, a już muszą mierzyć się z jego kolejnym atakiem. Tym razem na szczęście powinien być słabszy. – Na Kasprowym Wierchu już wieje do 110 km/h, w Zakopanem do 60 km/h. Ten wiatr będzie się utrzymywał dzisiaj przez cały dzień – powiedział Radiu Kraków Michał Furmanek, szef IMGW w Zakopanem. W nocy podmuchy osłabną, choć w górach nadal będą dość silne – ok. 70 km/h. 

Dziś w Tatrach jest dość ciepło, na Kasprowym 6°C, nad Morskim Okiem blisko 12°C. Od rana pada jednak deszcz, szlaki są mokre i śliskie. Podobnie zapowiada się początek długiego weekendu. W sobotę i niedzielę będzie deszczowo, na poprawę pogody można mieć nadzieję od poniedziałku.

„Wiatr halny w partiach graniowych i na otwartych przestrzeniach utrudnia poruszanie się, a w części leśnej Tatr stwarza zagrożenie spadania na szlaki połamanych gałęzi i drzew. Na wielu szlakach nadal leżą powalone drzewa, które są sukcesywnie usuwane przez pracowników TPN, trwa też naprawa uszkodzonych dróg i ścieżek. Na szlakach mogą występować utrudnienia oraz czasowe ich wyłączenie. Prosimy zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.” – informuje Tatrzański Park Narodowy.

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: deszcz halny pogoda Tatry warunki wiatr Zakopane


Powiązane artykuły