28 wrz 2015

Tragedia w Tatrach, nie żyją dwie turystki

Tragedia w Tatrach, nie żyją dwie turystki

Znaleziono ciała dwóch kobiet, które odłączyły się od wędrującej po Tatrach Wysokich grupy.

 

Jak informuje Horska Zachranna Sluzba, w godzinach popołudniowych 26.9.2015 ratownicy zostali poproszeni o pomoc w poszukiwaniach dwóch łotewskich turystek. Kobiety w wieku 62 i 67 lat były członkiniami 50-osobowej grupy, która wyruszyła w kierunku schroniska Téryego w Tatrach Słowackich.

Po powrocie do Starego Smokowca zorientowano się, że kobiet brakuje. Lider wycieczki poinformował o tym fakcie ratowników HZS, ci zaś zwrócili sie do policji z prośbą o pomoc w lokalizacji telefonów komórkowych turystek. Do akcji poszukiwawczej powołano kilka grup ratowników, rozpoczęto przeczesywanie znacznego obszaru Tatr.

Wieczorna akcja nie przyniosła rezultatu, rano wznowiono poszukiwania. Niestety, przy szlaku na Czerwoną Ławkę dostrzeżono wreszcie ciała dwóch obób. Po przybyciu na miejsce ratownicy stwierdzili zgon u obu turystek. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było wychłodzenie.

Ze względu na niskie temperatury i silny wiatr początkowo niemożliwe było użycie śmigłowca. Najpierw ciała zniesiono zatem w okolice schroniska, dopiero po południu przetransportowano je drogą powietrzną na dół. W akcji brało udział łącznie ponad 40 profesjonalnych ratowników i wolontariuszy.

Źródło, fot: www.hzs.sk, tłumaczenie: Peter Dzurilla

Tagi: Horská Záchranná Služba śmierć Tatry Słowackie wypadek


Powiązane artykuły