30 kw. 2020

TOPR: W Tatrach nadal panują warunki zimowe. Korzystajcie rozsądnie

TOPR: W Tatrach nadal panują warunki zimowe. Korzystajcie rozsądnie

Przekazujemy ważny apel do wszystkich turystów przed powrotem na tatrzańskie szlaki.

 

Od 4 maja ponownie otwarty dla ruchu turystycznego będzie cały teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (CZYTAJ WIĘCEJ). Wszyscy są zapewne spragnieni gór i głodni korzystania z nich w jak największym wymiarze. Prosimy jednak o pamiętanie o kilku ważnych kwestiach.

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof przypomina, że w Tatrach powyżej wysokości ok. 1800 m n.p.m. nadal panują warunki zimowe. Szczególnie dotyczy to oczywiście tras o ekspozycji północnej, takich jak np. droga na Rysy, Zawrat, a tak naprawdę większość szlaków po polskiej stronie Tatr. Szczególnie w godzinach porannych śnieg jest jeszcze zmrożony i twardy. Ewentualna utrata równowagi i zsuwanie się po nim jest bardzo trudne do wyhamowania i może skończyć się tragicznie.

Apelujemy do turystów o wzmożoną ostrożność na wszystkich szlakach powyżej schronisk. Idźcie w wyższe partie tylko gdy jesteście pewni warunków i swoich umiejętności. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w okresie epidemii. Pamiętajcie, że każdy kontakt ratowników z osobą potencjalnie zakażoną (a może nią być każdy z nas) może skutkować przymusową kwarantanną, która przy małej liczebności TOPR znacznie skomplikuje pracę całego pogotowia. Również dla Was jakikolwiek wypadek to zwykle konieczność kontaktu ze szpitalem, którego każdy chyba wolałby teraz uniknąć.

Wiosna to co roku bardzo niebezpieczny okres w Tatrach. Wielu turystów skuszonych świecącym słońcem i niewielką ilością śniegu na początku wycieczki idzie w góry, totalnie nie zdając sobie sprawę z zupełnie innych realiów panujących bliżej szczytów. Uważajcie na siebie i innych, obserwujcie, czuwajcie. To w naszym wspólnym interesie.

fot. Michał Adamowski

Tagi: apel bezpieczeństwo koronawirus ratownictwo szlaki TOPR


Powiązane artykuły