10 Lip 2014
2

Spotkanie niedźwiedzia na szlaku – jak się zachować?

Niedźwiedź jest największym drapieżnikiem żyjącym w Tatrach. Mimo że ataki na ludzi należą do rzadkości i w zdecydowanej większości przypadków wynikają z ich winy, przestrzega się przed utożsamianiem go z przyjaznym misiem. W przypadku spotkania niedźwiedzia na szlaku, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

 

Oto kilka zasad zachowania wobec niedźwiedzi w Tatrach:

1. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia przy szlaku, nie wpadaj w panikę. Nie zbliżaj się do niego, lecz również nie rzucaj do ucieczki. Spokojnie odejdź w przeciwnym kierunku.

2. Wzmożoną czujność zachowaj w przypadku spotkania młodych niedźwiadków. Zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być niebezpieczna.

3. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy.

4. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Jeśli jednak będzie się do ciebie zbliżać, zachowaj spokój. W razie konieczności połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękami głowę i twarz.

5. W żadnym wypadku nie dokarmiaj niedźwiedzi! Nie pozostawiaj na szlaku żadnych resztek jedzenia czy opakowań po nim. To samo tyczy się zawartości samochodu zaparkowanego przed wejściem na szlak.

6. Zadbaj o to, by zabierane na szlak pokarmy były szczelnie zapakowane.

7. Unikaj przebywania w górach po zmroku samemu. Będąc w grupie, rozmawiajcie głośno, aby niedźwiedź nie został zaskoczony Waszą obecnością.

Podsumowując, zrób wszystko, aby zachować spokój i zejść niedźwiedziowi z drogi. Nawet zdenerwowane zwierzę dość szybko się uspokaja, jeśli człowiek zamanifestuje chęć odejścia.

fot. Marcin Nawrocki

Tagi: niedźwiedź porady Tatry zwierzęta


Zalogowany jako :

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Image of Zachu

Zachu |17 lipca 2014

Punkt 4 przypomniał mi taki
Punkt 4 przypomniał mi taki stary rysunek http://i.imgur.com/EYDXV.jpg, ale wskazówki pomocne, bo w sumie nie wiedziałbym jak się zachować.

Image of Seba Tatro Maniak 42

Seba Tatro Maniak 42 |28 września 2014

Pamietajmy ze w Górach i
Pamietajmy ze w Górach i Dolinach to my jesteśmy u nich anie oni u nas.

Powiązane artykuły

Ostatnio Dodane Zdjęcia

Dołącz do społeczności Tatromaniaka

ZAREJESTRUJ SIĘ