Solidna odzież górska – czyli jaka?
Może nie do końca myślisz o tym na co dzień, ale wybór odzieży górskiej potrafi zdeterminować całe twoje wyjście. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak dobrać ubrania na trekking górski, by każdy wypad na szlak wykorzystać do maksimum!
Artykuł partnera
Odzież solidna – jakie to konkretnie cechy?
Istnieje kilka kryteriów, które zwykle wymienia się jako te świadczące o wysokiej jakości odzieży górskiej. Przede wszystkim są to użyte materiały – muszą być wodoodporne, a jednocześnie przepuszczalne. Przykładem jest gore-tex, wysoce ceniony rodzaj tkaniny, który świetnie sprawdza się zarówno w spodniach, butach, jak i kurtkach górskich. Odzież powinna być wyposażona w różne membrany, które – w zależności od technologii – chronią przed mrozem, wiatrem bądź deszczem w wysokim stopniu.
Solidność to również trwałość – odzież górska nie może łatwo się rozdzierać czy przecierać, a materiały powinny wytrzymać upadek, otarcie o kamienie czy inne mechaniczne uszkodzenia. Dobrym przykładem jest materiał Cordura, który dodatkowo jest wodoodporny.
Solidność to wreszcie przemyślany projekt, czyli zastosowanie takich technologii, które pozwalają na warstwowe ubieranie się. W górach ważne jest to, by móc płynnie zdejmować i zakładać kolejne warstwy odzieży (ubieramy się lżej na podejście, na szczycie możemy ubrać się w warstwę dogrzewającą). Odzież górska musi być dostosowana do łączenia jej z innymi elementami, czyli po prostu… praktyczna.
Ubrania mogą mieć również specjalne dodatki i udogodnienia, takie jak pętelki do zaczepienia gwizdka (albo wbudowany gwizdek), co znajdziesz w niektórych modelach kurtek – dzięki takiemu akcesorium zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo w sytuacji potencjalnej lawiny lub w razie konieczności przepłoszenia dzikiego zwierzęcia. Specjalne dodatki to także wycięcia na palce w rękawach czy zapinane na zamek otwory wentylacyjne, którymi możesz regulować przewiewność na przykład bluzy. Solidna odzież górska z reguły wyposażona jest w więcej takich ciekawych rozwiązań, niż ta słabszej jakości.
Ważny jest też wybór marki – nie bez powodu niektóre z nich cieszą się większą popularnością, niż inne. Wśród nieco tańszych marek z przystępnymi cenami produktów, a więc dla każdego, znajdziesz na przykład polecane przez turystów CMP – polskiego producenta dobrej gatunkowo odzieży.
Jak dobrać odzież górską do konkretnych aktywności?
Przede wszystkim uwzględnij miejsce, do którego się wybierasz i stopień zaawansowania danego szlaku. Na trekking w umiarkowanym klimacie, na przykład w Polsce, w cieplejszych porach roku, wystarczy zaopatrzyć się w trwałe spodnie lub spodenki, T-shirt – najlepiej z merynosa (wchłania on pot i dobrze odprowadza wilgoć), porządne buty i lekką nieprzemakalną kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem.
Jeżeli chcesz zaś zdobywać szczyty zimą – tu ubranie musi się nieco różnić. Przede wszystkim zaopatrz się w warstwę termiczną (np. bieliznę z wełny merino), na to polar (warstwa środkowa), a na to kurtka typu softshell czy hardshell – w zależności od warunków. Jeżeli chcesz, możesz kupić kurtkę z naturalnego puchu – lekką i poręczną – której możesz używać jako dodatkowo grzejącej warstwy postojowej.
Pamiętaj, że na odzieży górskiej nie ma co oszczędzać – są to tylko pozory, bo słabsza jakość ubrań sprawi, że będzie trzeba je częściej wymieniać. Doświadczone górołazy zapewne wiedzą już też, że materiały kiepskiej jakości nie zawsze spełniają funkcje deklarowane przez producenta – albo zdecydowanie zbyt krótko. Odzież nieprzemakalna gorszego gatunku może więc zacząć przepuszczać wodę po kilku użyciach, a syntetyczna tkanina o rzekomych właściwościach termicznych może już od początku grzać bardzo słabo, co w sytuacji zaskoczenia na szlaku na pewno odbije się na komforcie.
Inwestycja w porządną odzież górską to gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej wygody, a to przecież przekłada się na twoją motywację! Możesz porównać kilka marek ubrań górskich, by wybrać taką, której ofertę uznasz za najlepszą. Życzymy powodzenia!