30 lip 2017

Ruszył atak Polaków na K2!

Ruszył atak Polaków na K2!

Andrzej Bargiel doczekał się wreszcie okna pogodowego i ruszył w kierunku szczytu K2.

 

Pierwotnie Bargiel atakować miał wierzchołek 27 lipca. Niestety, plany te popsuły trudne warunki pogodowe panujące w Karakorum. Teraz nadarzyła się kolejna, być może ostatnia szansa. Prognozy przewidują okno pogodowe tuż po weekendzie.

Andrzej Bargiel i Jakub Poburka zmierzają właśnie do obozu trzeciego, gdzie planują spędzić noc. Początkowo szedł z nimi także Janusz Gołąb, jednak ze względów zdrowotnych zmuszony był zawrócić do bazy. Bargiel i Poburka spróbują jutro przejść do obozu czwartego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, we wtorek Andrzej ma atakować szczyt.

Zdobycie szczytu będzie jednak dopiero połową planu Bargiela. Polak jako pierwszy człowiek na świecie chce zjechać z niego na nartach. Aktualnie brane pod uwagę są dwa warianty zjazdu. Kluczowa dla powodzenia tego przedsięwziecia będzie dobra widoczność – zbocza K2 to trudny, wymagający technicznie teren, Andrzej musi dobrze widzieć linię zjazdu.

Będziemy na bieżąco informować o postępach wyprawy i przebiegu ataku szczytowego.

Trzymajcie kciuki!

Aktualizacja: Andrzej Bargiel i Jakub Poburka zrezygnowali z ataku na K2 z powodu rosnącego zagrożenia lawinowego i spadających kamieni (jeden z nich niegroźnie ranił Kubę). Obaj są już bezpieczni w bazie. To najprawdopodobniej koniec wyprawy.

fot. Marcin Kin Photography, za: Andrzej Bargiel

 

 

Tagi: Andrzej Bargiel K2 Karakorum narciarstwo


Powiązane artykuły