27 cze 2022

Przejdzie każdy znakowany szlak w polskich Tatrach. Mateusz Waligóra wyrusza na kolejną wyprawę

Przejdzie każdy znakowany szlak w polskich Tatrach. Mateusz Waligóra wyrusza na kolejną wyprawę
fot. Alina Kondrat

We wtorek 28 czerwca na swoją kolejną wyprawę rusza Mateusz Waligóra. Podróżnik znany przede wszystkim ze swoich ekspedycji w rejony polarne oraz marszów przez pustynie od kilku lat systematycznie odkrywa również Polskę. Wędrował już szlakiem Wisły – od źródeł największej polskiej rzeki aż do jej ujścia – oraz przyglądał się zmianom klimatycznym nad Bałtykiem, maszerując wzdłuż jego polskiego wybrzeża. Teraz snuł będzie Tatrzańskie opowieści.

 

W ramach wyprawy zamierza przejść wszystkie znakowane szlaki w polskich Tatrach, metr po metrze. Podobnie jak w przypadku swoich poprzednich wędrówek Mateusz rusza w trasę nie tylko po to, by przemierzać kolejne kilometry, ale również, by rozmawiać z ludźmi – turystami, naukowcami, przyrodnikami, ratownikami TOPR, pracownikami TPN, mieszkańcami. Spróbuje się dowiedzieć, dla kogo są Tatry, i co każdy z nas może zrobić, by przyczynić się do poprawy panujących w nich warunków.

Waligóra wyrusza w Tatry dosłownie tuż po swoim powrocie z Grenlandii – zaprawę ma więc całkiem niezłą, choć – jak mówi – musi przestawić organizm z mozolnej wędrówki po płaskim na wyzwania związane z pokonywaniem naprawdę sporych przewyższeń. Zakończenie podróży planowane jest na ostatni weekend lipca. Trasa z zachodu – z Doliny Chochołowskiej – na wschód, aż po Rysy. Łącznie ponad 300 km znakowanych tras turystycznych oraz kilkadziesiąt tysięcy metrów w górę i w dół.

O postępach wyprawy Mateusza będziemy informować na Tatromaniaku, zapraszamy również na jego profil na Facebooku.

Tagi: Mateusz Waligóra projekt szlaki wędrówka wyprawa


Powiązane artykuły