30 sie 2020

Najwyższy alert burzowy! „Istnieje poważne zagrożenie dla życia i mienia”

Najwyższy alert burzowy! „Istnieje poważne zagrożenie dla życia i mienia”

Publikujemy ostrzeżenie przed prognozowanymi na dziś niezwykle silnymi zjawiskami burzowymi.

 

Przed nami bardzo dynamiczny dzień w pogodzie nie tylko w górach, ale i w pozostałej części Polski. „Na południu oraz w centralnej Polsce możemy spodziewać się superkomórek burzowych, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu oraz bardzo silnego wiatru (do 130 km/h). Niewykluczone jest powstanie silnej trąby powietrznej (F2/F3)” – czytamy na stronie Łowcy burz – cała Polska.

„Burze pojawią się już nad ranem, ale to te popołudniowe i wieczorne będą najsilniejsze. Istnieje poważne zagrożenie dla życia i mienia wielkich rozmiarów” – ostrzegają synoptycy z portalu Obserwatorzy.info. W dużej części kraju zagrożenie burzowe określono jako ekstremalne.

W Tatrach nadal wieje silny wiatr, osiągający już teraz w porywach 80 km/h. W godzinach popołudniowych prędkość ta będzie zapewne rosła. „Na szlaki spadać mogą gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia” – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Jeśli wybieracie się dziś na jakąkolwiek wędrówkę, cały czas uważnie obserwujcie niebo i zawróćcie odpowiednio wcześnie. Unikajcie parkowania samochodów w pobliżu drzew, nie zostawiajcie wolno stojących przedmiotów na zewnątrz budynku, odpowiednio zabezpieczcie swoje posesje i unikajcie przemieszczania się w godzinach popołudniowych.

Tagi: alert bezpieczeństwo burze pogoda warunki


Powiązane artykuły