24 kw. 2023

Mocne nagrania z Annapurny. W takich warunkach Adam Bielecki odnalazł umierającego wspinacza (FILM)

Mocne nagrania z Annapurny. W takich warunkach Adam Bielecki odnalazł umierającego wspinacza (FILM)

Adam Bielecki zamieścił nowe nagrania z niedawnej akcji ratunkowej, w której Polacy pomogli uratować życie indyjskiemu wspinaczowi.

 

Anurag Maloo – bo tak nazywa się poszkodowany – zaginął 17 kwietnia podczas zejścia z obozu 4. po rezygnacji z dalszej drogi na szczyt Annapurny (8091 m n.p.m.). Na ratunek wyruszyła ekipa ratunkowa złożona z członków Seven Summit Treks i prowadzona przez Chhang Dawę Sherpę, wsparta przez Adama Bieleckiego i Mariusza Hatalę.

Polacy odpoczywali po akcji górskiej w ścianie Annapurny, jednak gdy zostali poproszeni o pomoc, nie zastanawiali się długo. Zlokalizowano szczelinę, do której wpadł Maloo. Adam Bielecki zjechał w jej głąb 50 m po linie i jak sam przyznał był przekonany, że szuka ciała. Okazało się jednak, że indyjski wspinacz wykazuje funkcje życiowe. Udało się wydobyć go na powierzchnię i przetransportować nieprzytomnego 200 m w górę do obozu. Stamtąd w ciężkim stanie został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

„Problem związany z tą akcją polegał na tym, że droga normalna na Annapurnie jest drogą bardzo niebezpieczną, a ten wypadek wydarzył się na najgroźniejszym odcinku tej trasy, czyli bezpośrednio u podstawy kuluaru, nad którym wiszą dwie bariery seraków. To jest taki teren, który jest przez himalaistów pokonywany z duszą na ramieniu, jak najszybciej. My musieliśmy tam polecieć i spędzić tam sporo czasu – najpierw szukając Anuraga, a później pracując nad wydobyciem poszkodowanego. Znalazłem go wreszcie po zjeździe w głąb skomplikowanej szczeliny. Musiałem zjechać w nią na linie z dwoma innymi osobami. W drugiej turze znalazłem Anuraga i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, niedowierzaniu, przy olbrzymiej radości i ekscytacji okazało się, że Anurag ma funkcje życiowe, oddycha i jego źrenice reagują na światło.” – powiedział w rozmowie z portalem rmf24.pl Adam Bielecki.

Za zgodą polskiego himalaisty publikujemy udostępnione przez niego nagrania pokazujące gdzie znajdował się indyjski wspinacz:

Tagi: Adam Bielecki Annapurna film himalaizm Himalaje ratownictwo


Powiązane artykuły