20 kw. 2023

Dramatyczna akcja ratunkowa w Himalajach. Polacy pomogli uratować indyjskiego wspinacza (FILM)

Adam Bielecki i Mariusz Hatala wzięli udział w zakończonej wielkim sukcesem akcji ratunkowej pod Annapurną.

 

Indyjski wspinacz Anurag Maloo zaginął w poniedziałek podczas zejścia z obozu 4. po rezygnacji z dalszej drogi na szczyt. „Na ratunek wyruszyła ekipa ratunkowa złożona z członków Seven Summit Treks i prowadzona przez Chhang Dawę Sherpę, wsparta przez Adama Bieleckiego i Mariusza Hatalę” – informuje serwis wspinanie.pl.

Polacy odpoczywali po akcji górskiej w ścianie Annapurny, jednak gdy zostali poproszeni o pomoc, nie zastanawiali się długo. Zlokalizowano szczelinę, do której wpadł Maloo. Adam Bielecki zjechał w jej głąb 50 m po linie i jak sam przyznał był przekonany, że szuka ciała. Okazało się jednak, że indyjski wspinacz wykazuje funkcje życiowe. Udało się wydobyć go na powierzchnię i przetransportować nieprzytomnego 200 m w górę do obozu. Stamtąd został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Jest w bardzo ciężkim stanie, lekarze walczą o jego życie.

Jak przekazała na Twitterze dziennikarka sportowa Angela Benavides, ekipa pracowała przy gwałtownie pogarszających się warunkach pogodowych w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na górze, gdzie często schodzą lawiny.

Poniżej krótkie nagranie z wnętrza szczeliny, które zamieścił na swoim Instagramie Mingma Sherpa:

Tagi: Adam Bielecki Annapurna Himalaje Mariusz Hatala ratownictwo


Powiązane artykuły