20 kw. 2017

Lawinowa „czwórka” w Tatrach! Nie wychodźcie w góry!

Lawinowa „czwórka” w Tatrach! Nie wychodźcie w góry!

TOPR ogłosił właśnie czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

 

To sytuacja absolutnie wyjątkowa, która w polskich Tatrach zdarza się niezwykle rzadko. Po ostatnich intensywnych opadach śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło 4. stopień zagrożenia lawinowego (w 5-stopniowej skali. Wśród wielu panuje powszechna opinia, że w Tatrach stopień czwarty i piąty praktycznie nie występują. I ona najlepiej świadczy chyba o sile zagrożenia. Oznacza to, że należy powstrzymać się od wszelkich wyjść w góry, w szczególności wyższe partie.

„Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.” – czytamy w komunikacie na stronie TOPR.

Od wczoraj w Tatrach spadło już kilkadziesiąt centymetrów śniegu i sypie dalej. Grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu zbliża się do 2 metrów.

„Wszystkie szlaki zasypane są grubą warstwą (ok.50 cm) świeżego śniegu i są nieprzetarte. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest padający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.” – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Bardzo prosimy o przesłanie ostrzeżenia dalej!

Źródło: www.topr.pl

Tagi: alert bezpieczeństwo lawiny śnieg TOPR zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły