14 paź 2022

Kolejne dwa wypadki śmiertelne w Tatrach! Dziś zginęły trzy osoby…

Kolejne dwa wypadki śmiertelne w Tatrach! Dziś zginęły trzy osoby…
Źródło, fot.: www.hzs.sk

Piątek okazał się tragicznym dniem również po słowackiej stronie Tatr. Doszło tam do dwóch wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

 

Najpierw ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby poproszeni zostali o pomoc turyście, który poślizgnął się podczas schodzenia z Kieżmarskiego Szczytu spadł stromym zboczem do Doliny Łomnickiej. Jego koledzy stracili z nim kontakt wzrokowy, nie było wiadomo w jakim jest stanie. Warunki pogodowe utrudniły poszukiwania z pokładu śmigłowca, ratownicy musieli desantować się pod ścianą. Wreszcie udało się zlokalizować 58-letniego Słowaka w jednym ze żlebów. Niestety, w wyniku upadku doznał on śmiertelnych obrażeń.

Zanim skończyła się akcja pod Kieżmarskim Szczytem, do ratowników spłynęła informacja o kolejnym groźnym wypadku. Podczas schodzenia z Wysokiej jedna osoba spadła z rejonu Kogutka (turnia w masywie Ciężkiego Szczytu) w kierunku Chaty pod Rysami. O pomoc zostali poproszeni ratownicy TOPR, którzy polecieli w te okolice śmigłowcem, ale ze względu na pogodę musieli zawrócić znad Morskiego Oka i powrócić do Zakopanego. Udało się przetransportować ratowników HZS w rejon Żabich Stawów Mięguszowieckich, stamtąd pieszo udali się na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy przeniesiono poszkodowanego do Chaty pod Rysami. Tam niestety jego stan znacznie się pogorszył, rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową, która nie przyniosła rezultatu. Ciało turysty zostanie przetransportowane jutro rano.

Do wypadku śmiertelnego doszło dziś również po polskiej stronie – młody mężczyzna zginął na Orlej Perci (CZYTAJ WIĘCEJ). Łącznie przez ostatni tydzień w Tatrach śmierć poniosło aż 7 osób…

Tagi: Chata pod Rysami HZS Kieżmarski Szczyt ratownictwo Tatry Słowackie wypadek Wysoka


Powiązane artykuły