24 cze 2020

Kolejna wyprawa odwołana. Polacy nie pojadą pod K2 najbliższej zimy

Kolejna wyprawa odwołana. Polacy nie pojadą pod K2 najbliższej zimy

W najbliższym sezonie zimowym K2 nie dla Polaków. Planowana wyprawa na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik nie odbędzie się.

 

Specjalny komunikat w tej sprawie pojawił się dziś na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera. Oto jego treść:

Głównym powodem odwołania wyprawy są aktualne ograniczenia w ruchu międzynarodowym i brak pewności co do możliwości dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 roku. „Wyprawa na K2 to ogromne wyzwanie sportowe, ale też logistyczne. Od powrotu z ekspedycji na Baturę Sar bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i analizowaliśmy różne możliwe scenariusze, ale na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą epidemiologiczne uwarunkowania na świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie możemy też sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników. Dlatego jedyną słuszną i racjonalną decyzją wydaje nam się przełożenie próby zimowego zdobycia K2 na dalszy czas” – wyjaśnia Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Dalsze plany i działania Programu uzależnione będą od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie. „Głównym celem pozostaje oczywiście zimowe K2, ale mamy świadomość wyzwań, które stoją aktualnie przed każdym z nas i ogromnego wysiłku, który w walkę z pandemią wkładają codziennie rzesze ludzi. Nasz szczyt może poczekać” – podsumowuje Piotr Tomala.

Tagi: himalizm K2 Karakorum koronawirus


Powiązane artykuły