16 lip 2018

Adam Bielecki na szczycie Gasherbruma II!

Adam Bielecki na szczycie Gasherbruma II!

Po udanym ataku szczytowym Adam Bielecki stanął dziś na wierzchołku Gasherbruma II (8035 m n.p.m.). Jacek Czech zawrócił na wysokości 7500 m.

 

Bielecki i Czech dotarli do bazy pod Gasherbrumem II 19 czerwca. Działania w ścianie były utrudnione przez obfite opady śniegu, przy dużej determinacji zespołu udawało się jednak stopniowo zakładać kolejne obozy i zdobywać aklimatyzację. 11 lipca, po rekonesansie powyżej 7000 m, himalaiści wrócili do bazy. Wczoraj wraz z Kazachem Borysem Dedeszko oraz Niemcem Felixem Bergiem dotarli do obozu III.

W nocy rozpoczął się atak szczytowy, w którym brała udział cała czwórka. Jacek Czech wycofał się na wysokości 7500 m, Borys Dedeszko 300 m wyżej. Adam Bielecki i Felix Berg szli dalej do góry. Zapis z geolokalizatora Bieleckiego pozwala przypuszczać, że warunki śniegowe w kopule szczytowej były trudne, a himalaiści musieli sporo kluczyć w poszukiwaniu optymalnej drogi. Po wielu godzinach wyczerpującej wspinaczki, około 14:30 czasu polskiego (17:30 czasu pakistańskiego) udało się jednak stanąć na głównym wierzchołku! Dla Bieleckiego to piąty ośmiotysięcznik w życiu.

PANOWIE, WIELKIE GRATULACJE!

Trzymamy kciuki za bezpieczny powrót do obozu i bazy.

Aktualizacja: Himalaiści bezpiecznie dotarli do Obozu III, jutro dalsze zejście do bazy.

 

Adam Bielecki i Jacek Czech, fot. materiały Adama Bieleckiego

Tagi: Adam Bielecki Gasherbrum II himalaizm Jacek Czech Karakorum


Powiązane artykuły