01 kw. 2016

Dlaczego nie warto jechać w góry?

Dlaczego nie warto jechać w góry?

Niektórzy uważają, że polskie góry są piękne. Czy faktycznie tak jest?

Autorem tekstu i zdjęć jest Mateusz Stawarz, prowadzący bloga Zieloni w podróży (www.zieloniwpodrozy.pl).

Internet zasypuje nas informacjami o tym, jakie nasze góry są wspaniałe. Fantastyczne widoki, cisza, spokój i świeże powietrze. Niektórzy naprawdę tak uważają, a początkujący amatorzy są w stanie w to uwierzyć.

To oczywiście wszystko nieprawda. Jesteście ordynarnie okłamywani. Tyle lat żyliście w kłamstwie, że teraz ciężko będzie wam uwierzyć w to, co przeczytacie. Muszę was zasmucić, ale w polskich górach nie ma kompletnie nic co warto by było zobaczyć! Absolutna nuda. Sami popatrzcie na te zdjęcia.

Nawet nie traćcie czasu. To tylko kupa kamieni, nad która hula wiatr. Układałaś długo fryzurę? Tak mi przykro. W tym wietrze każdy włos będzie żył swoim życiem. Co gorsze, żeby gdziekolwiek trafić, trzeba niesamowicie długo tam iść. Tak, iść! Na własnych nogach wykorzystując własne mięśnie. Przecież to boli.

A kiedy już stracisz czas na ten bezsensowny marsz, mijając po drodze podobnych sobie, biednych i nieświadomych turystów? Rozczarowanie. Nie ma tam kompletnie nic wartego uwagi. Tylko cisza, góry, lasy i dzikie zwierzęta. Albo takie mgły w dolinie.

Interesujące panoramy? Zapomnij. Wszystko wygląda tak samo. Pagórki, pagórki, a w oddali kolejne pagórki. Nuda.

Co gorsze, takie chodzenie po górach może się skończyć tragicznie. Miejsce to wypełnione jest wręcz dzikimi zwierzętami. DZI-KI-MI! Żadne „taś-taś” nie zdoła Was uratować, gdy spotkacie się już oko w oko z krwiożerczymi bestiami. Masz słabe serce? Zawał więcej niż pewny.

W domu jest znacznie bezpieczniej, dlatego nie ma się co nawet zastanawiać. Zwierzęta pooglądasz sobie w telewizji, a pani Czubówna wszystko ci pięknie wyjaśni. Zresztą zanim dojdziesz w te góry, musisz przejść przez las. Czy wiecie ile w lesie jest pająków? Co w tym ciekawego?

Zimą bywa zimno, a latem upalnie. To przecież bardzo niezdrowe. A przecież nie chcesz się rozchorować, prawda? Pójdziesz do lekarza z drobnym przeziębieniem, zarazisz się czymś w poczekalni i kłopot gotowy. Nie rób tego swoim bliskim – pomyśl o nich!

Zastanów się sam: przecież góry to tylko kupa kamieni. Nie ma żadnego powodu, dla którego warto się tam wybrać. No chyba, że jesteś miłośnikiem i zbieraczem kamieni, ale wtedy nie ma już dla ciebie ratunku…

Pójdziesz, zgubisz się i co dalej? Jakieś strzałki, jakieś kolory. Nikt normalny nie wie nawet w jakim kierunku się poruszać. I co,  wezwiesz GOPR, żeby się z ciebie śmiali w internecie? Zapamiętaj: prawdziwy facet tkwi w swoim błędzie do końca!

Co można robić w takich górach? Idziesz, przystajesz, idziesz, odpoczywasz i tak cały dzień. Żadnych sklepów, kina czy dobrego baru. Tylko przestrzeń i przestrzeń. Zwariować można. Nawet kawę trzeba zabierać ze sobą.

Nie dajcie sobie wmówić, że znajdziecie tam piękne widoki.

Okropność! Kamienie i skały.

A jakie kolory mają głównie kamienie i skały? Szary oczywiście. Wszystko wokół jest szare i po chwili męczy oczy. Coś strasznego. Najlepiej od razu dać sobie spokój.

Dodatkowe minusy? Stromo. Pamiętasz ile wysiłku trzeba włożyć, żeby wyjść po schodach? Dobrze. Teraz pomnóż to kilka razy. Zadyszka, arytmia i śmierć. Nie chcesz tego.

Nie zapominajcie, że wszystko trzeba na sobie nosić. Przecież taki plecak waży dobre kilka kilo. Coś do picia, coś do jedzenia czy coś do przebrania, a Twój kręgosłup wygnie się jak bumerang. Jeśli nie masz kręgarza w rodzinie, to z góry odrzuć ten pomysł.

Wszystko jest jakieś takie przeciętne i rozczarowujące. Przyznajcie rację, naprawdę smutny widok.

Wszędzie daleko. Lubisz dłużej pospać? Zapomnij. Jeśli już coś ci strzeli do głowy i będziesz chciał w te góry iść, to musisz wstać wcześnie i pewnie wrócisz bardzo późno. Nie rób sobie tej przykrości i zostań w łóżku. Przecież wiadomo, że kołdra nie pyta – kołdra rozumie.

Poważnie, po co w ogóle chciałbyś jechać w te góry?

Zostań w domu. Pokażemy ci na zdjęciach jak okropnie było.

www.zieloniwpodrozy.pl

Tagi: felieton góry podróż Tatry turystyka


Powiązane artykuły