14 sie 2016

Andrzej Bargiel zdobywa Śnieżną Panterę w 30 dni! Jest rekord!

Andrzej Bargiel zdobywa Śnieżną Panterę w 30 dni! Jest rekord!

Kolejny niesamowity wyczyn Andrzeja Bargiela. Zdobył wszystkie szczyty Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie 30 dni.

 

Dziś o godzinie 8:35 polskiego czasu Bargiel stanął na wierzchołku Piku Pobiedy w górach Tienszan. Skompletował tym samym Śnieżną Panterę, czyli projekt zakładający zdobycie pięciu siedmiotysięczników, leżących w przeszłości na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Są to: Szczyt Zwycięstwa/Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Szczyt Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.), Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) oraz Szczyt Lenina (7134 m n.p.m.). Dwa pierwsze położone są w paśmie Tien-szan, dwa kolejne w paśmie Pamir.

Zakopiańczyk na ukończenie projektu potrzebował zaledwie 30 dni, co jest nowym rekordem świata. Aż o 12 dni pobił dotychczasowy rekord Denisa Urubko i Andrieja Mołotowa z 1999 roku.

Na Pik Pobiedy Andrzej Bargiel wyruszył wczoraj. Plan zakładał dojście do obozu drugiego na wysokości 5800 m n.p.m. Wędrówkę skończył jednak…nieco wyżej – w obozie V na 6900 m n.p.m. O 6 rano lokalnego czasu (2 czasu polskiego) wyszedł w kierunku szczytu, na którym stanął po 6 godzinach 35 minutach.

Jędrek, jesteś wielki! Gratulujemy!

Tagi: Andrzej Bargiel rekord skialpinizm Śnieżna Pantera wspinaczka


Powiązane artykuły