19 lip 2018

Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb ruszyli w górę. Cel – szczyt K2

Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb ruszyli w górę. Cel – szczyt K2

Polscy himalaiści wyszli dziś z bazy celem zdobycia drugiego co do wysokości szczytu Ziemi.

 

Pierwotny plan zakładał wyruszenie wczoraj i atak szczytowy w piątek, jednak warunki pogodowe przesunęły akcję o jeden dzień. Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb opuścili dziś bazę z zamiarem dotarcia najpierw do obozu II lub III, na wysokości 7800 m n.p.m. Najprawdopodobniej konieczne będzie następnie założenie „przejściowego” obozu IV, z którego po krótkim odpoczynku nastąpi właściwy atak szczytowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy spodziewać się go w sobotę 21 lipca.

Przypomnijmy, że głównym celem Bargiela jest jednak nie tyle wejście na K2, co pierwszy w historii zjazd ze szczytu na nartach nieprzerwaną linią. Podczas wcześniejszego wyjścia udało mu się zjechać trudną kombinacją dróg Messnera oraz Kukuczki i Piotrowskiego. Teraz do powodzenia projektu potrzebne jest zachowanie wystarczających sił i dobra widoczność podczas zjazdu.

Trzymamy kciuki!

Będziemy starali się na bieżąco informować Was o postępach akcji górskiej. Jeśli chcesz, aby nic Cię nie ominęło, zachęcamy do włączenia powiadomień ze strony (opcja powiadomień nie wyświetla się na przeglądarce facebookowej, należy wejść na stronę osobno z przeglądarki w telefonie).

Źródło: sport.pl

Tagi: Andrzej Bargiel himalaizm Janusz Gołąb K2 Karakorum


Powiązane artykuły