Chamstwo przyszło nawet w góry, czyli akty wandalizmu w Tatrach
Sezon letni w Tatrach zbiera bardzo przykre żniwa. Przybywa miejsc oszpeconych „artystyczną twórczością” zwykłych idiotów.
– Kiedyś obowiązywała zasada, że w Tatry idą ludzie z estymą wobec gór i przyrody. Były wolne od chamstwa, a dziś to chamstwo niestety dostrzec możemy – mówi w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W szczycie sezonu tatrzańskie szlaki przemierza dziennie nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów. Przy takiej grupie pracowników Straży Parku będzie zawsze za mało, każdy powinien być zatem takim strażnikiem i reagować na wszelkie próby niszczenia przyrody. Niestety, często mamy do czynienia nie tylko z karygodnymi wybrykami wandali, lecz również obojętnością świadków zdarzenia.
Powszechnie znany jest problem pozostawianych przez turystów śmieci. W tym roku plagą stały się jednak również rysunki i napisy na skałach. Przykłady tego typu „twórczości” pojawiły się m.in. na Zawracie, Szpiglasowej Przełęczy, zboczach Koziego Wierchu, w Dolinie Roztoki i Jaskini Raptawickiej. Chamstwo dotarło zatem również w wyższe partie Tatr, kojarzone wcześniej raczej osobami zaprawionymi w górskich wędrówkach i potrafiących się w tych górach zachować.
Jak informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, usuwanie takich malunków w Tatrach jest o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż w miastach. Aby nie wyrządzić szkody przyrodzie trzeba szukać metod niewymagających użycia środków chemicznych, dlatego też napisy nie są usuwane na bieżąco. – Będziemy musieli wynająć specjalistę z Akademii Sztuk Pięknych, który we wrześniu powinien zabrać się do pracy – wyjaśnia Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Na koniec żenująca galeria zdjęć:
Dolina Roztoki, fot. Kacha St. (za: Facebook/Tatrzański Park Narodowy)
fot. Andrzej Sak (za: Facebook/Tatry – nie dla idiotów)
Zawrat, fot. Facebook/Tatry – nie dla idiotów
Zejście z Koziego Wierchu do Pięciu Stawów, fot. Romuald Fryderyk (za: Facebook/Tatrzański Park Narodowy)
Jaskinia Raptawicka, fot. www.etnosystem.pl
fot. Zbychu Antelao (za: Facebook/Tatrzański Park Narodowy)
fot. Mateusz Biegański (za: Facebook/Tatrzański Park Narodowy)
fot. Mateusz Biegański (za: Facebook/Tatrzański Park Narodowy)