Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz. 30 min
Trudność:

Trasa zwana potocznie „Ceprostradą” ze względu na niewielką trudność i dostępność nawet dla mniej doświadczonych turystów. Szlak prowadzi po wygodnych stopniach kamiennych, ukazując piękne widoki na Morskie Oko i otaczające je szczyty. Ze Szpiglasowej Przełęczy oraz Szpiglasowego Wierchu rozciągają się jedne z najbardziej efektownych tatrzańskich panoram.

Wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, skąd asfaltową drogą w ok. 2 godziny docieramy do schroniska nad Morskim Okiem (opis trasy). Tuż przed nim w prawo odchodzi żółty szlak, którym będziemy dalej podążać. Ścieżka delikatnie wznosi się, dzięki czemu nie jest zbyt uciążliwa. Wędrówkę uprzyjemniają piękne widoki na Morskie Oko, Mięguszowieckie Szczyty i charakterystyczną sylwetkę Mnicha, do której się zbliżamy. Na tym odcinku trasa nie przejawia absolutnie żadnych trudności, przez co dawniej nazywana była „ceprostradą” (aby każdy „ceper” mógł ją bez problemu przejść). Po nieco ponad godzinie wędrówki docieramy wreszcie do rozwidlenia szlaków. W lewo odchodzi czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego (zobacz opis), my zaś trzymamy się znaków żółtych.

W dalszym ciągu idziemy po wygodnych kamiennych stopniach, toteż wycieczka ta dostępna jest praktycznie dla każdego. Wraz z wysokością rośnie jedynie zmęczenie, ale bez tego ciężko przecież chodzić po górach. Przez cały czas podziwiać możemy wspaniałe widoki na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami, wyniosły szczyt Rysów, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę, wreszcie „niewielkiego” z tej perspektywy Mnicha, na wierzchołku którego wypatrywać można taterników. Po godzinie marszu od rozwidlenia szlaków wchodzimy wreszcie na Szpiglasową Przełęcz. Naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama Orlej Perci, w dole malowniczo wygląda Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Jeszcze lepszy widok będziemy mieli ze Szpiglasowego Wierchu, od którego dzieli nas zaledwie 15 minut. Podejście nie jest trudne, jedynie w okolicach wierzchołka zachować należy wzmożoną ostrożność ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Po zdobyciu szczytu wracamy na przełęcz. Stąd zejść można do Doliny Pięciu Stawów Polskich (trudniejsza opcja, łańcuchy) lub tą samą drogą w kierunku Morskiego Oka.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków