25 lut 2015

Załamanie pogody w Tatrach, będzie mocno sypać!

Załamanie pogody w Tatrach, będzie mocno sypać!

W najbliższych dniach grubość pokrywy śnieżnej w Tatrach może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Należy spodziewać się zwiększenia stopnia zagrożenia lawinowego.

 

Już wczoraj warunki pogodowe znacznie pogorszyły się względem ostatniego tygodnia. Nad górami wisiała gęsta warstwa chmur, ograniczająca widoczność miejscami do kilku metrów. Dziś jest podobnie.

Wysoki stopień zachmurzenia łączyć się będzie ze świeżymi opadami śniegu. Największe spodziewane są w nocy ze środy na czwartek – może wtedy spaść nawet ponad 20 cm!

– Natężenie opadów będzie dodatkowo intensyfikowane przez wiatr wiejący z kierunków północnych (wpływ wymuszania orograficznego), dlatego największe sumy opadowe związane z oddziaływaniem układu niskiego ciśnienia, zatoki niżowej oraz ciepłego frontu atmosferycznego możliwe są zwłaszcza u stóp szczytów tatrzańskich (m.in. na Polanie Chochołowskiej, Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Ornak czy Hali Gąsienicowej) – ostrzega Grzegorz Zawiślak z portalu lowcyburz.pl

Sypać będzie także jutro w trakcie dnia i w piątek, choć już słabiej.

Nie ulega wątpliwości, że tak znaczący opad świeżego śniegu przełoży się na sytuację lawinową w górach. Obecnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak jeśli prognozy się potwierdzą, można spodziewać się wkrótce „trójki”. Zalecamy dużą ostrożność przy planowaniu tras wycieczek.

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: bezpieczeństwo pogoda śnieg Tatry warunki zima


Powiązane artykuły