15 Lip 2014
8

Wąwóz Kraków

Efektowne formacje skalne i klimat tajemniczości sprawiają, że Wąwóz Kraków uważany jest za najpiękniejszy wąwóz Tatr Zachodnich.

 

Położony jest we wschodniej odnodze Doliny Kościeliskiej. Bierze swój początek w górnej części Polany Pisanej, tuż przed Wyżnią Kościeliską Bramą. Górne partie wąwozu sięgają natomiast zachodnich zboczy Ciemniaka. Wąwóz stanowi wcięcie w wapiennych skałach, a jego dno wypełnione jest kamieniami i opadłymi na nie gałęziami drzew. Po obfitych opadach deszczu może nim płynąć potok.

Miejsce to odwiedzane było już w pierwszej połowie XIX wieku. Z czasem górale bywający w Krakowie zauważyli podobieństwo wąskich uliczek Starego Miasta do formacji w dolinie. W oparciu o to wyobrażenie nazwano zarówno cały wąwóz (Kraków), jak i znajdujące się w nim turnie (Ratusz, Kościół, Baszta), jaskinie (Smocza Jama) oraz rozszerzenia (Rynek).

Choć długość wąwozu wynosi ok. 3 km, turystycznie zwiedzać można tylko jego dolną część. Początek żółtego szlaku ma miejsce w Dolinie Kościeliskiej i oddalony jest od jej wlotu o ok. 1 godzinę wędrówki. Idąc dnem wąwozu, po ok. 100 metrach dochodzimy do metalowej drabinki przymocowanej do niemal pionowej ściany. Prowadzi ona do wejścia do jaskini Smocza Jama, którą można zwiedzić z własnym źródłem światła bądź obejść dookoła. Osoby nie decydujące się na wejście po drabinie zmuszeni są zawrócić. Dalsza część wąwozu nie jest bowiem udostępniona ani dla turystów, ani taterników ze względu na ścisłą ochronę przyrody.

Po przejściu (lub obejściu) Smoczej Jamy schodzimy żółtym szlakiem z powrotem do Doliny Kościeliskiej. Przejście całej pętli (od Polany Pisanej) zajmuje 50 minut. Na odcinku tym obowiązuje ruch jednokierunkowy.

 

Dno wąwozu

Drabinka w wąwozie

Smocza Jama – wlot i łańcuchy na obejściu jaskini

Smocza Jama – wylot

 

Tagi: Dolina Kościeliska jaskinia Smocza Jama wąwóz Wąwóz Kraków


Zalogowany jako :

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Image of Domka

Domka |18 lipca 2014

Uwielbiam. Zawsze jak jestem
Uwielbiam. Zawsze jak jestem w Tatrach to odwiedzam do piękne miejsce :)

Image of Zmudiii

Zmudiii |18 lipca 2014

Byłem! :)
Byłem! :)

Image of joker394

joker394 |18 lipca 2014

Bardzo przyjemne miejsce
Bardzo przyjemne miejsce rzekłbym nawet, że trochę magiczne :)

Image of kryspinka

kryspinka |18 lipca 2014

no prosze stwierdzam że po 5
no prosze stwierdzam że po 5 latach mieszkania w Zakopenem to ja nic nie zwiedziłam przyjdzie teraz nadrabiac na stare lata

Image of kryspinka

kryspinka |18 lipca 2014

no prosze stwierdzam że po 5
no prosze stwierdzam że po 5 latach mieszkania w Zakopenem to ja nic nie zwiedziłam przyjdzie teraz nadrabiac na stare lata

Image of Aska0531

Aska0531 |18 lipca 2014

Byłam :) Ma swój urok to
Byłam :) Ma swój urok to miejsce.

Image of ANIATKA

ANIATKA |19 lipca 2014

Smocza Jama - moje pierwsze
Smocza Jama - moje pierwsze spotkanie z łańcuchami ;p

Image of szymek1967

szymek1967 |5 marca 2015

Wycieczka do wąwozu i jaskiń
Wycieczka do wąwozu i jaskiń w Dolinie Kościeliskiej gwarantuje dużo emocji i niezapomnianych wrażeń. Rewelacja.

Powiązane artykuły

Ostatnio Dodane Zdjęcia

Dołącz do społeczności Tatromaniaka

ZAREJESTRUJ SIĘ