07 mar 2017

Wąwóz Kraków na liście UNESCO? Jest taka możliwość

Wąwóz Kraków na liście UNESCO? Jest taka możliwość

Tatrzański Park Narodowy chce wpisania Wąwozu Kraków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Wąwóz położony jest we wschodniej odnodze Doliny Kościeliskiej. Bierze swój początek w górnej części Polany Pisanej, tuż przed Wyżnią Kościeliską Bramą. Górne partie sięgają natomiast zachodnich zboczy Ciemniaka. Wąwóz stanowi wcięcie w wapiennych skałach, a jego dno wypełnione jest kamieniami i opadłymi na nie gałęziami drzew. Po obfitych opadach deszczu może nim płynąć potok.

Miejsce to odwiedzane było już w pierwszej połowie XIX wieku. Z czasem górale bywający w Krakowie zauważyli podobieństwo wąskich uliczek Starego Miasta do formacji w dolinie. W oparciu o to wyobrażenie nazwano zarówno cały wąwóz (Kraków), jak i znajdujące się w nim turnie (Ratusz, Kościół, Baszta), jaskinie (Smocza Jama) oraz rozszerzenia (Rynek).

Nie ulega wątpliwości, że Wąwóz Kraków to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Tatr Zachodnich. Tatrzański Park Narodowy chce, by został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako część projektu Mezozoiczne Krainy Karpat Zachodnich. Obejmowałby on również Przełom Dunajca i 11 dolin na Słowacji.

Obecnie trwają przewidziane do końca marca konsultacje społeczne. Jeszcze w tym półroczu do komitetu UNESCO trafić ma oficjalny wniosek. Ostatecznie to właśnie komitet zdecyduje o wpisie Wąwozu Kraków i pozostałych dolin na prestiżową listę.

Tagi: Dolina Kościeliska przyroda TPN UNESCO Wąwóz Kraków


Powiązane artykuły