27 mar 2015

W Tatry wraca zima! Śnieg i spadki temperatury

W Tatry wraca zima! Śnieg i spadki temperatury

Nadchodzi zdecydowana zmiana pogody. W najbliższych dniach spodziewać się możemy znaczących opadów śniegu i ochłodzenia.

 

Dziś w Tatrach utrzymuje się jeszcze dodatnia temperatura: nad Morskim Okiem jest to 5,6°C, na Kasprowym Wierchu 2,3°C. Sytuacja ta zmieni się jednak już niebawem. Według prognoz, w partiach szczytowych w sobotę spodziewać się można -7°C, a w poniedziałek nawet -11°C. Silny wiatr sprawi, że odczuwalna temperatura będzie o wiele niższa.

Zmianom pogodowym towarzyszyć będą opady śniegu. Przez następne dni może spaść kilkadziesiąt centymetrów świeżego puchu, co nie pozostanie oczywiście bez wpływu na stopień zagrożenia lawinowego. Zalecamy dużą ostrożność i obserwację aktualnych warunków przy planowaniu wycieczek.

Po ostatnich dniach niektórzy spodziewali się zapewne rychłego nadejścia tatrzańskiej wiosny. Wiele osób uważnie obserwuje sytuację na polanach, wyczekując rozkwitu krokusów. Cóż, jak widać zima tak łatwo się nie podda i na fioletowe dywany przyjdzie wszystkim jeszcze poczekać.

Prognoza dla Rysów (2499 m n.p.m.), www.mountain-forecast.com

Tagi: bezpieczeństwo pogoda śnieg Tatry warunki zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły