13 mar 2015

W Tatrach niedźwiedzie budzą się ze snu

W Tatrach niedźwiedzie budzą się ze snu

Wiosna coraz bliżej Tatr. W ich zachodniej części zaobserwowano pierwsze w tym roku tropy niedźwiedzi – informuje Tatrzański Park Narodowy.

 

„Na razie są to ślady obecności pojedynczych osobników. Samice z młodymi zwykle opuszczają gawry później, najpóźniej pojawią się niedźwiedzice z tegorocznym przychówkiem.” – czytamy na stronie TPN.

– To dosyć typowa pora pierwszych po zimie obserwacji niedźwiedzich śladów – mówi Filip Zięba, nadleśniczy TPN. – O tym, kiedy zwierzęta się obudzą, decyduje pogoda i to, jak dużo tłuszczu zmagazynowały w roku poprzednim. Należy pamiętać, że niedźwiedzie świeżo obudzone ze snu zimowego nie są żarłocznymi bestiami. Zwykle mają pod skórą zapasy z poprzedniego sezonu, a ich układ pokarmowy musi się stopniowo przyzwyczajać do przyjmowania coraz większej ilości jedzenia. Przed niedźwiedziami okres wiosennego „rozruchu”. Zwierzęta czekają na pojawienie się świeżych traw i ziół, tymczasem najbliższe dni mają przynieść opady śniegu.

fot. Bogusława Chlipała/TPN

Wędrując po Tatrach warto mieć zatem świadomość możliwego natknięcia się na niedźwiedzia. W przypadku takiego spotkania należy zachować spokój i odejść w przeciwnym kierunku. Jeśli nie przestraszymy zwierzęcia i nie poczuje się ono zagrożone, najprawdopodobniej nie będzie nami zainteresowane.

Więcej o zasadach zachowania w przypadku spotkania z niedźwiedziem czytaj tutaj:

Spotkanie niedźwiedzia na szlaku – jak się zachować?

Źródło: www.tpn.pl

Tagi: niedźwiedź niedźwiedzie w Tatrach Tatrzański Park Narodowy TPN zachowanie


Powiązane artykuły