21 lis 2014

W Tatrach coraz zimniej. TOPR ogłosił lawinową „jedynkę”

W Tatrach coraz zimniej. TOPR ogłosił lawinową „jedynkę”

Zima coraz śmielej puka w tatrzańskie progi. Temperatura spada, śniegu przybywa. Od wczoraj obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

 

Co oznacza lawinowa „jedynka”? Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin – informuje ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Za szczególnie niebezpieczne należy zawsze uważac stoki o wystawie północno-wschodniej, północnej, i północno-zachodniej. Czynnikiem radykalnie zwiekszajacym zagrożenie lawinowe jest silny wiatr w połączeniu z opadem śniegu, należy śledzić kierunek wiatru i miejsca odkładania śniegu w terenie.

Dziś w Tatrach występuje niemal całkowite zachmurzenie. Jest również coraz zimniej. Obecnie temperatura powietrza na Kasprowym Wierchu wynosi -5°C, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich -3,1°C, zaś nad Morskim Okiem -1,6°C.

Źródło: www.topr.pl

 

Tagi: pogoda śnieg Tatry TOPR zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły