17 lut 2017

W góry bez sprzętu, za to z piwem i…sankami. Ludzie, tu chodzi o Wasze życie!

W góry bez sprzętu, za to z piwem i…sankami. Ludzie, tu chodzi o Wasze życie!

Wielu tatrzańskich turystów kompletnie lekceważy kwestie własnego bezpieczeństwa w górach.

 

Warunki turystyczne w Tatrach są bardzo trudne. Wszystkie szlaki są twarde i oblodzone. Powyżej górnej granicy lasu część szlaków może być nieprzetarta, a na graniach śnieg jest wywiany do lodu. W takiej sytuacji bardzo łatwo o tragiczne w skutkach poślizgnięcie.

Niestety, wiele osób idąc w góry totalnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Fotograf z Zakopanego Kuba Witos spotkał wczoraj turystów, którzy na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.) wybierali się z…sankami. Na szczęście ostatecznie dali się odwieść od tego pomysłu. Nie brakuje jednak ludzi, którzy w wyższe partie wybierają się bez żadnego sprzętu zimowego, za to z puszką piwa w ręce. „Po ch… ja to będę niósł” – stwierdził wczoraj na Kopie mężczyzna, po czym rzucił śmieć do Doliny Cichej.

Właśnie w rejonie Kopy Kondrackiej doszło wczoraj do dwóch bardzo groźnych wypadków. Niestety, jeden z nich okazał się śmiertelny (CZYTAJ WIĘCEJ).

Zbliża się kolejny weekend, ruch turystyczny na szlakach na pewno znów wzrośnie. Prosimy, nie wychodźcie w góry „na ślepo”. Przygotujcie się do wycieczki, sprawdźcie warunki, zadbajcie o niezbędny sprzęt i umiejętność jego użycia. W innym wypadku możecie z nich naprawdę nie wrócić.

fot. Kuba Witos Fotografia

Tagi: apel bezpieczeństwo turyści turystyka zima


Powiązane artykuły