19 gru 2018

Uwaga na oszusta! Oferuje fałszywe noclegi w Zakopanem!

Uwaga na oszusta! Oferuje fałszywe noclegi w Zakopanem!

Przestrzegamy przed nabraniem się na fałszywą ofertę noclegową pod Tatrami.

 

„Ludzie UWAŻAĆ na Ireneusz Rokita dziś wraz ze znajomymi zostaliśmy oszukani na 750zł. Zaliczka została wysłana i na tym się skończyło, zero kontaktu. Sprawa zostanie jutro zgłoszona na policję. Facet dodaje ogłoszenia pod różnymi imionami, z różnych kont a także różne obiekty, prosi o przelew na Ireneusz Rokita i numer konta 70102010970000730203193570. Najpierw proponował zapłacić całość i wtedy byłoby 15% rabatu, niestety nie byliśmy w stanie ze znajomymi zrobić tego z dnia na dzień udało mu się wyłudzić zaliczkę! NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!” – napisała na jednej z facebookowych grup Pani Weronika.

Oferta zilustrowana zdjęciem drewnianego domku pojawia się na różnych stronach ogłoszeniowych. Przypominamy, że przed dokonaniem jakiejkolwiek rezerwacji i płatności warto dokładnie sprawdzić dany obiekt i jego właściciela.

 

Poniżej kilka porad od zakopiańskiej Policji:

1. Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

2. Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę- działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
3. Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.

4. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu- w przypadku oszustwa są one spreparowane- zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.

5. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

6. Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.

7. Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

8. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

9. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

10. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.

11. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Źródło: Policja Zakopane

Tagi: apel noclegi ostrzeżenie turystyka Zakopane


Powiązane artykuły