05 Lut 2018
1

Turyści bez latarek utknęli nocą na Kopie Kondrackiej. Trudna akcja ratowników TOPR

Przy wysokim stopniu zagrożenia lawinowego ratownicy TOPR musieli wyruszyć na pomoc turystom, którzy nie byli w stanie samodzielnie zejść z Kopy Kondrackiej.

 

W niedzielę wieczorem do centrali TOPR spłynęło zgłoszenie od turystów, którzy utknęli na Kopie Kondrackiej. Mieli światło jedynie w telefonie, przy bardzo słabej widoczności nie mogli odnaleźć właściwej drogi zejścia. Ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe cała akcja ratunkowa obarczona była ryzykiem. „Najpierw trzeba było posłać dwóch ratowników, potem dwóch wspierających z psem, a potem jeszcze 4 osoby jako zabezpieczenie, gdyby coś naszym ratownikom się stało” – relacjonował w rozmowie z reporterem RMF FM dyżurny ratownik TOPR Marcin Józefowicz.

Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i turystów udało się bezpiecznie sprowadzić na dół.

Po kilku dniach opadów w Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w takich warunkach wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i umiejętności oceny sytuacji lawinowej. Niezbędnym wyposażeniem są nie tylko raki i czekan, ale również sprzęt lawinowy!!!

Zdjęcia z nocnej akcji na Kopie Kondrackiej opublikowane na stronie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR:

 

Tagi: Kopa Kondracka lawiny ratownictwo TOPR zagrożenie lawinowe


Komentarze:
Image of ZOŁZA

ZOŁZA |7 lutego 2018

Najwyższy czas aby TPN
Najwyższy czas aby TPN wspólnie z TOPR-em podjęli decyzję o pobieraniu opłat za akcje ratunkowe właśnie w takich przypadkach kiedy to pseudo turyści,indebecyle świadomie narażają nie tylko swoje życie ale też innych. Za takie postępowanie powinny być kary z urzędu i to wysokie.Tak aby jeden pacan z drugim zanim się wybiorą w góry i zaczną się popisywać przemyśleli temat czy warto. Słowacy mogą dlaczego Polacy nic z tym nie robią?

Powiązane artykuły

Ostatnio Dodane Zdjęcia

Dołącz do społeczności Tatromaniaka

ZAREJESTRUJ SIĘ