05 lut 2018

Turyści bez latarek utknęli nocą na Kopie Kondrackiej. Trudna akcja ratowników TOPR

Turyści bez latarek utknęli nocą na Kopie Kondrackiej. Trudna akcja ratowników TOPR

Przy wysokim stopniu zagrożenia lawinowego ratownicy TOPR musieli wyruszyć na pomoc turystom, którzy nie byli w stanie samodzielnie zejść z Kopy Kondrackiej.

 

W niedzielę wieczorem do centrali TOPR spłynęło zgłoszenie od turystów, którzy utknęli na Kopie Kondrackiej. Mieli światło jedynie w telefonie, przy bardzo słabej widoczności nie mogli odnaleźć właściwej drogi zejścia. Ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe cała akcja ratunkowa obarczona była ryzykiem. „Najpierw trzeba było posłać dwóch ratowników, potem dwóch wspierających z psem, a potem jeszcze 4 osoby jako zabezpieczenie, gdyby coś naszym ratownikom się stało” – relacjonował w rozmowie z reporterem RMF FM dyżurny ratownik TOPR Marcin Józefowicz.

Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i turystów udało się bezpiecznie sprowadzić na dół.

Po kilku dniach opadów w Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w takich warunkach wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i umiejętności oceny sytuacji lawinowej. Niezbędnym wyposażeniem są nie tylko raki i czekan, ale również sprzęt lawinowy!!!

Zdjęcia z nocnej akcji na Kopie Kondrackiej opublikowane na stronie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR:

 

Tagi: Kopa Kondracka lawiny ratownictwo TOPR zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły