25 sty 2022

Bardzo trudna akcja TOPR. W takich warunkach ratownicy szli po turystów (FILM)

Bardzo trudna akcja TOPR. W takich warunkach ratownicy szli po turystów (FILM)

Ratownicy TOPR pokazali nagrania z akcji w rejonie Kopy Kondrackiej przeprowadzonej w ostatni weekend.

 

„W piątek po godzinie 17tej do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów, którzy dotarli w rejon Kopy Kondrackiej. Turyści nie wiedzieli gdzie dokładnie się znajdują, a także nie mieli odpowiedniego wyposażenia tj. raków, czekanów ani lawinowego ABC.” – czytamy na profilu Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.

Ratownicy ruszyli na pomoc, ale bardzo niebezpieczne warunki uniemożliwiły tego dnia dotarcie do turystów (na ratowników obsunęła się niewielka lawina – CZYTAJ WIĘCEJ). Udało się dostarczyć im dronem pakiety grzewcze i umożliwić przetrwanie nocy w górach.

W sobotę wczesnym rankiem kolejna grupa ratowników wznowiła akcję, mimo trudnych warunków pogodowych zdołano wejść na Kopę Kondracką i odnaleźć turystów. Wiał silny wiatr, sypał śnieg, widoczność ograniczały gęste chmury, obowiązywało znaczne zagrożenie lawinowe. Zarys panujących warunków zobaczyć można na poniższym filmie.

„W najbliższych dniach planowane jest ponowne pogorszenie pogody połączone z dużym opadem – prosimy planujcie z rozwagą swoje wycieczki i odpowiednio się do nich przygotowujcie. Zimą, nawet łatwe szlaki mogą zmienić się w śmiertelne pułapki.” – apelują ratownicy. Przyłączając się do apelu zachęcamy do przekazania 1% podatku na działalność Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.

Tagi: film Kopa Kondracka ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły