03 gru 2021

TPN zamyka tatrzański szlak. Powodem bliskość gawry niedźwiedzia

TPN zamyka tatrzański szlak. Powodem bliskość gawry niedźwiedzia
fot. Filip Zięba/TPN

Do odwołania zamknięty zostaje odcinek szlaku w Dolinie Pańszczycy.

 

„Z powodu gawrowania niedźwiedzicy w rejonie czarno znakowanego szlaku w Dolinie Pańszczycy od 4 grudnia do odwołania szlak ten zostaje zamknięty (w obu kierunkach). Jest to tzw. łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.” – informuje na swojej stronie Tatrzański Park Narodowy.

Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Niektóre z nich na miejsca gawrowania wybierają sąsiedztwo szlaków turystycznych i w takich potwierdzonych przypadkach konieczne jest zamknięcie szlaku, aby zapewnić im warunki do spokojnego snu.

W przypadku wybudzenia niedźwiedź może mieć problem z ponownym zaśnięciem i ze znalezieniem pożywienia, a w konsekwencji nie przetrwać zimy. Istnieje także ryzyko, że przestraszony i zaskoczony zaatakuje kogoś, kto podejdzie zbyt blisko jego legowiska. A jeśli to niedźwiedzica, która zimą w gawrze rodzi młode, to wybudzona może porzucić niezdolnego do samodzielnego życia niedźwiadka lub niedźwiadki.” – wyjaśniają przyrodnicy.

Przypominamy, że od 1 grudnia ze względów ochrony przyrody jak co roku zamknięte zostały trzy odcinki szlaków:

Dolina Pięciu Stawów – Świstówka Roztocka – Morskie Oko

Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz

Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka

Tagi: Dolina Pańszczycy niedźwiedź niedźwiedzie przyroda TPN turystyka


Powiązane artykuły