06 sty 2022

Temperatury -50°C w Tatrach? Pasjonaci chcą zbadać polski biegun zimna

Temperatury -50°C w Tatrach? Pasjonaci chcą zbadać polski biegun zimna

Zachęcamy do zapoznania się i wsparcia bardzo ciekawego projektu badawczego dotyczącego Tatr.

 

Wspólnie z Arnoldem Jakubczykiem (łowca mrozu z Czarnego Dunajca, prowadzi stację na torfowisku Puścizna Rękowiańska) i Michałem Wróblem (łowca mrozu ze Śląska, Wojkowice) odkryliśmy kilka lat temu potężne mrozowisko w Litworowym Kotle (Tatry, Czerwone Wierchy). Jest to najzimniejsze miejsce w Polsce, nawet w lecie realne -10°C, zaś w zimie spodziewane spadki poniżej -40°C (w skrajnym przypadku nawet -50°C zdaje się być w zasięgu) – pisze pasjonat Tatr Kamil Filipowski.

Gdzie leży polski biegun zimna? Większość osób myśli, że to niziny w NE części kraju. Niektórzy też obstawiają Bieszczady lub Halę Izerską lub torfowisko w rejonie Czarnego Dunajca. Tymczasem okazuje się, że również Tatry posiadają swoje mrozowiska i są one znacznie zimniejsze niż jakiekolwiek inne miejsce w granicach Polski.

Badacze chcą działać oficjalnie w ramach współpracy naukowej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, pod opieką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teraz zbierają środki niezbędne do tego, aby móc wystartować z projektem. Zachęcamy do zapoznania się z jego szczegółami i wsparcia na stronie ZRZUTKI.

Więcej na temat pomysłu Kamila, Arnolda i Michała usłyszycie również w tym filmie:

Tagi: badania Czerwone Wierchy nauka temperatura TPN warunki


Powiązane artykuły