08 sty 2015

Tatrzańskie szczyty: KOŚCIELEC

Tatrzańskie szczyty: KOŚCIELEC

Jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Polskich Tatr. Jego strzelista sylwetka przyciąga wzrok, budząc zachwyt i szacunek. Prezentujemy garść podstawowych informacji o Kościelcu.

 

Kościelec (2155 m n.p.m.) położony jest w Dolinie Gąsienicowej, w tzw. Grani Kościelców, dzielącej dolinę na dwie części: Czarną i Zieloną. W skład tej grani, poza najbardziej znanym wierzchołkiem Kościelca wchodzą także m.in. Zadni Kościelec (2162 m n.p.m.) oddzielony Kościelcową Przełęczą oraz Mały Kościelec (1866 m n.p.m.), oddzielony przełęczą Karb.

Nazwa szczytu nawiązuje najprawdopodobniej do kojarzenia jego kształtu z dachem kościoła. Z Hali Gąsienicowej przypomina on raczej piramidę. Północne zbocze, sprawiające z tej perspektywy wrażenie niezwykle stromego, w rzeczywistości nachylone jest pod kątem zaledwie 30 stopni.

Autorem pierwszego odnotowanego wejścia na Kościelec był w 1845 roku Antoni Hoborski. Zimą jako pierwsi na szczycie stanęli natomiast Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys w 1908 roku. Rok później Karłowicz zginął pod lawiną, która zeszła zboczami Małego Kościelca (przy szlaku nad Czarny Staw Gąsienicowy stoi poświęcony mu pomnik).

Groźna sylwetka Kościelca u wielu turystów wzbudza lęk. Mimo to należy on do najczęściej odwiedzanych tatrzańskich szczytów. W rzeczywistości szlak na wierzchołek określić należy jako średnio trudny. Z Hali Gąsienicowej pod Kościelec prowadzą dwie trasy, różniące się drogą podejścia na przełęcz Karb. Jedna wiedzie przez Czarną, druga zaś przez Zieloną Dolinę Gąsienicową. Oba warianty nie zawierają trudności technicznych, które pojawiają się dopiero na ostatnim etapie wędrówki, powyżej Karbu. Na szlaku nie występują żadne sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów czy klamer, w kilku miejscach niezbędna jest natomiast pomoc rąk.

Szczegółowy opis obu tras wraz ze zdjęciami dostępny TUTAJ.

Warto dodać, że zachodnia ściana Kościelca cieszy się dużą popularnością wśród taterników. Najtrudniejsza droga zwana „Sprężyną” w taternickiej skali trudności oceniana jest na VI+.

Ze szczytu Kościelca świetnie widoczna jest Świnica, a także grań Orlej Perci z Kozimi Czubami, Kozim Wierchem czy Granatami. W oddali dostrzec można Rysy i Wysoką. Kościelec jest ponadto jedynym punktem, z którego widać wszystkie jeziora w Dolinie Gąsienicowej („Stawy Gąsienicowe”).

Czy wiesz że…

Na Kościelcu znajduje się najwyższe w polskich Tatrach stanowisko drzewiastej formy świerka.


Kościelec widziany z Małego Kościelca, fot. Karol Nienartowicz – Mountain Photographer:

Zimowa panorama z Kościelca:

Zobacz także:

Zimowe wejście na Kościelec (film)

Jesienna wycieczka na Kościelec (film)

Młody Tatromaniak na Kościelcu (film)

Tagi: Dolina Gąsienicowa Karb Kościelec Mały Kościelec opis szczyt Zadni Kościelec


Powiązane artykuły