21 kw. 2020

Tatrzański Park Narodowy: otwarte tylko 4 doliny (OFICJALNA INFORMACJA)

Tatrzański Park Narodowy: otwarte tylko 4 doliny (OFICJALNA INFORMACJA)

Przekazujemy oficjalne informacje dotyczące udostępniania terenów Tatrzańskiego Parku Narodowego w najbliższym czasie.

 

Wczoraj ogłoszono otworzenie pozostałych górskich parków narodowych w Polsce, natomiast sytuacja z TPN pozostawała niejasna. Przez długi czas trwały narady i konsultacje, do końca dnia nie doczekaliśmy się jednak konkretnych decyzji.

Dziś rano zaktualizowany został oficjalny komunikat na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zniknął z niego zapis o zamknięciu szlaków, a z wejść na szlaki zniknęły taśmy i tablice informujące o zakazie wstępu. Wiele osób odczytało to jako otwarcie całych Tatr dla turystów, ostateczne decyzje są jednak inne.

Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze.

„Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że TPN jest parkiem szczególnym. W pogodny weekend w Tatry przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy ludzi, co w obecnej sytuacji może sprzyjać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Zachowanie bezpiecznych odległości, unikanie kontaktu może okazać się bardzo trudne.

TPN bierze pod uwagę również rekomendacje TOPR-u dotyczącą stopniowego udostępniania Tatr.W związku z aktualnie panującymi w Tatrach warunkami typowo zimowymi z zalegającymi, twardymi, zlodowaciałymi śniegami ryzyko wypadku w terenie wysokogórskim jest bardzo realne wraz z bardzo poważnymi konsekwencjami upadku z dużej wysokości. Takie wypadki wymagają podczas akcji ratunkowych zaangażowania dużej liczby ludzi i sprzętu, co przy ewentualnym dużym natężeniu ruchu turystycznego po otwarciu obszaru TPN zdecydowanie zwiększa ryzyko zawleczenia zakażenia na obszar Tatr i najbliższych okolic wraz z ryzykiem wykluczenia w krótkim czasie z działań ratowników po ewentualnym kontakcie z osoba zakażoną. Wiąże się to również z ryzykiem czasowego ograniczenia dostępu do śmigłowca ratowniczego (choćby na czas konieczny do dezynfekcji pokładu śmigłowca i sprzętu), a w przypadku stwierdzenia zakażenia wśród pilotów niesie za sobą ryzyko ograniczenia możliwości działania ze względu na bardzo nieliczny skład pilotów i mechaników. Bardzo istotne są dla nas również uwarunkowania przyrodnicze. Z nor wykopują się świstaki, zbliżają się wykoty kozic, w pobliżu nieuczęszczanych od miesiąca szlaków obserwujemy toki licznych gatunków ptaków, w tym tak wrażliwych jak głuszce i cietrzewie.

Przypominamy również, że na Podhalu nadal obowiązuje zakaz wynajmu, zamknięte są też inne miejsca służące obsłudze turystów.” – czytamy na oficjalnej stronie TPN.

Schroniska i parkingi są zamknięte do odwołania, podobnie jak baza noclegowa pod Tatrami. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje.

fot. Paweł Stanuch

Tagi: koronawirus przepisy przyroda szlaki TPN turyści turystyka zamknięcie


Powiązane artykuły